Dlaczego mam te ataki złości i agresji?

Dzień dobry, Czuję, że niszczę życie mojego partnera. Potrafię wybuchnąć gniewem a nawet agresją z powodu naprawdę nic nie znaczących rzeczy którymi nikt normalny nie zaprzątał by sobie głowy, doszukuje się tego, że źle na mnie spojrzał, nie potrafie przyjąć krytyki. Każda najmniejsza kłótnia kończy się moimi krzykami i rzucaniem rzeczami mojego partnera, sugeruje mu że powinien odejść i bardzo ranię go słowami. Mój partner powiedział mi nawet, ze gdy jestem wściekła to czuje się on jakbym go nienawidziała jakby był najgorszym człowiekiem na świecie, patrzę na niego z pogardą i nie rzadko nawet dochodzi do pchnięcia z mojej strony. Przyznam szczerze, że nie potrafię tego kontrolować, nie potrafię opanować tej złości i gniewu, jest to coś co dzieje się automatycznie. Do tego dochodzą dni gdy już budzę się z poczuciem pustki i złego nastroju a wtedy mój partner ma jeszcze gorszy dzień niż ja. Naprawdę kocham mojego partnera i nie rzadko przepłukuje godzinami to co zrobiłam, bardzo chciałabym się zmienić ponieważ wiem, ze pewnego dnia mój partner po prostu mnie zostawi bo nikt nie wytrzyma takiego rollercoastera. Mój poprzedni związek był może nawet gorszy ponieważ dochodziło do przemocy słownej i fizycznej. Do tego wszystkiego dochodzi chora kontrola i zazdrość. Czuję, że sobie nie radzę a moje myśli robią się naprawdę dla mnie destrukcyjne, nie potrafię docenić tego co mam, a mam naprawdę wiele i wiem, że pewnego dnia to wszystko stracę przez moją chorą głowę. Gdzie szukać pomocy? Chce po prostu być normalna i szczęśliwa? Psychiatra czy psycholog?
KOBIETA, 23 LAT 3 tygodnie temu

Dzień dobry,

To, co Pani opisuje, może być związane z głębszymi problemami emocjonalnymi i psychologicznymi, które warto dokładnie zbadać i zrozumieć. Ataki złości i agresji, które Pani doświadcza, mogą mieć swoje źródło w niewłaściwie przetworzonych emocjach, traumach z przeszłości lub zaburzeniach osobowości. Te intensywne reakcje emocjonalne, trudności w przyjmowaniu krytyki, nadmierna kontrola i zazdrość mogą być sygnałami, że istnieją nierozwiązane problemy wewnętrzne.

W tej sytuacji zdecydowanie warto poszukać pomocy zarówno u psychologa, jak i psychiatry:

Psycholog: Psychoterapia jest kluczowa w zrozumieniu przyczyn Pani reakcji i w pracy nad zmianą destrukcyjnych wzorców zachowań. Terapia poznawczo-behawioralna (CBT) może pomóc w identyfikowaniu i zmienianiu negatywnych myśli i zachowań. Terapia psychodynamiczna może pomóc w głębszym zrozumieniu korzeni problemów, które mogą pochodzić z dzieciństwa lub wcześniejszych doświadczeń.

Psychiatra: Konsultacja z psychiatrą może być również niezbędna, aby ocenić, czy potrzebne jest leczenie farmakologiczne. Leki mogą pomóc w stabilizacji nastroju, zmniejszeniu lęku i poprawie ogólnego samopoczucia, co może wspierać proces psychoterapii.

Podjęcie terapii to ważny krok w kierunku zmiany i poprawy jakości życia. Proszę nie zwlekać z szukaniem profesjonalnej pomocy. Regularne sesje terapeutyczne mogą pomóc w nauce kontroli nad emocjami, radzeniu sobie ze stresem oraz budowaniu zdrowszych relacji. Profesjonalne wsparcie pomoże Pani również w pracy nad poczuciem własnej wartości i stabilizacją emocjonalną. Działając teraz, może Pani zapobiec dalszym trudnościom i zniszczeniom w relacjach, a także zbudować bardziej satysfakcjonujące i szczęśliwe życie.