Agresja w stosunku do partnera

Nie mogę sobie poradzić z agresją w stosunku do partnera. To przychodzi napadami - wszystko jest ok, żartujemy, rozmawiamy, nagle pojawia się jakaś myśl, drobna, dawna uraza i przestaję być sobą... Kiedy dosłownie się wyżyję, płaczę, jest mi wstyd, nie mogę dojść do siebie po tym, co zrobiłam. Nie jestem nawet w stanie zrozumieć później swoich pobudek, czuję obcość w stosunku do tej agresywnej mnie, pęka mi serce, kiedy patrzę na skutki swojego zachowania.
ponad rok temu

Teoria Becka

A. T. Beck jest twórcą teorii poznawczej, która wykorzystywana jest przy leczeniu depresji. Na czym polega wspomniana teoria poznawcza? Na ten temat wypowiada się psychiatra - Agnieszka Jamroży.

Mgr Kamila Drozd Psycholog
80 poziom zaufania

Witam serdecznie!
Wykazuje Pani problemy z kontrolą ekspresji negatywnych emocji. Pojawia się jakaś niewygodna myśl, dawna uraza i wybucha Pani niepohamowaną złością i agresją. Zastanawiała się Pani nad tym, dlaczego tak jest? Zamiast dusić i skrywać urazy w sobie, które później skutkują właśnie takimi atakami gniewu, lepiej na bieżąco przegadywać problemy. Pomaga w tym asertywność. Kiedy coś nie podoba się Pani w zachowaniu partnera, to od razu najlepiej zwrócić uwagę, stosując komunikat „Ja”, np.: „Przykro mi, że zapomniałeś o moich urodzinach. Czuję się lekceważona i niekochana. Smutno mi z tego powodu”. Mówi Pani głównie o swoich uczuciach, jakie pojawiły się u Pani wskutek zachowania partnera. Nie poniża Pani go, nie atakuje, nie ubliża mu („Ty taki i taki”), tylko mówi o swoich emocjach. Warto też dodać, jak chciałaby Pani, by następnym razem w takiej samej sytuacji Pani partner się zachował. W radzeniu sobie ze złością pomaga nie tylko skuteczna komunikacja, ale także wysiłek fizyczny czy sport. Aktywność fizyczna, ruch pozwalają odreagować pewne sprawy, nabrać do nich dystansu, a ponadto ruch sprzyja produkcji endorfinnaturalnych hormonów szczęścia. Więcej o tym, jak radzić sobie ze złością, przeczyta Pani pod poniższym linkiem: Jak radzić sobie ze złością? Kiedy trudno Pani poradzić sobie z agresją, swoimi trudnymi emocjami, warto też skonsultować się z psychologiem. Może powiela Pani negatywne wzorce komunikacji wyniesione z domu rodzinnego? Może agresja, jaką Pani odczuwa, jest konsekwencją jakichś trudnych, traumatycznych doświadczeń z przeszłości? Warto się temu przyjrzeć.
Pozdrawiam i życzę powodzenia!

0

Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, co tak naprawdę dzieje się w relacji? Agresja (choć nieakceptowalna) może być zewnętrznym przejawem trudności w związku, nieujawnianych emocji i myśli. Dlatego warto działać nim kryzys się pogłębi. Dobrze byłoby przyjrzeć się temu w terapii par jak i/lud indywidualnej.

0

Zjawisko, sytuacja którą pani opisuje w psychoterapii nazywa się przeniesieniem. Oznacza to, że emocje, które ujawnia pani wobec partnera mogą pochodzić z dawnych nawet dziecięcych relacji z osobami znaczącymi matką lub ojcem. Trochę tak, jakby poza pani świadomością partner stawał się tą osobą (przypominał osobę), wobec której wyraża pani złość. Trudno jest zapanować nad tym samodzielnie w takich przypadkach pomocna będzie psychoterapia by uporządkować przeszłe relacje i wyrazić zatrzymane uczucia, które ujawniają się w gwałtowny i nieadekwatny sposób w bieżącej relacji. Pozdrawiam.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty