Czy moje objawy wskazują na depresję w młodym wieku?

Jestem 22 letnią studentką. Jakiś czas temu zauważyłam, że za bardzo przywiązuję się do obcych ludzi, którzy są tylko na chwilę. Zazwyczaj tacy ludzie powodują u mnie radość i uśmiech na twarzy i wiedząc, że za chwilę zobaczę taką osobę me serce się cieszy i uśmiech z twarzy nie schodzi. Powiem na przykładzie. Poznałam jakiś czas temu bardzo fajną wykładowczynię. Ostatnio nasze zajęcia się skończyły i czułam ogromny smutek i żal, że to koniec chociaż od początku wiedziałam, że jest po prostu na chwilę. Na każde jej zajęcia, aż chciało się chodzić, uśmiech z twarzy nie schodził. Przywiązuję się w sposób emocjonalny. Trochę za bardzo, bo sama już to widzę. Chciałabym iść do psychologa i jakoś rozwiązać ten i nie tylko ten problem, ale boję się. Nie wiem co mam robić, bo ostatnio coraz częściej mówię do siebie, że się nie nadaję, bo za bardzo się przywiązuję do drugiej osoby, a potem odczuwam smutek. Zaczynam wątpić w siebie i w to co robię. Żałuję, że gdy parę miesięcy wcześniej ktoś wyciągnął do mnie ręke nie skorzystałam z tego, bo stwierdziłam, że jest dobrze. Teraz sama już nie wiem co robić. Czy to objawy depresji? Załamania?

Mgr Anna Kasprzak Psychologia

Droga Autorko,

stan który opisujesz, wcale nie musi oznaczać żadnej choroby czy zaburzenia. Oczywiście, nie będę diagnozować Cię poprzez krótki opis Twoich trudności, natomiast to, co niemal od razu nasunęło mi się na myśl to przypuszczenie o wysokiej wrażliwości.

Osoby WWO (wysoko wrażliwe) zupełnie inaczej odbierają świat i relacje. Są zdecydowanie bardziej czułe na innych, potrafią w sposób bardzo empatyczny podejść do każdego człowieka i niezwykle szybko "wczuwają się" w jego problemy oraz życie. To bardzo uproszczony opis. Zachęcam Cię serdecznie do poczytania na ten temat. Jest świetna książka Elaine N. Aron o tytule "Wysoko wrażliwi. Jak funkcjonować w świecie, który nas przytłacza?". Całkiem możliwe, że lektura tej książki pozwoli Ci odnaleźć odpowiedzi na wiele pytań, które masz.

Nie obawiaj się także skorzystać z profesjonalnej pomocy. Niekiedy wizyta u psychologa pozwala otworzyć się na siebie w pełni, zrozumieć co się z nami dzieje i jak sobie z tym wszystkim poradzić. Wsparcie psychologiczne to możliwość kontaktu z samym sobą i jeszcze lepsze zrozumienie co nam w duszy gra.

Życzę Ci wszystkiego co najlepsze i odnalezienia drogi, która da Ci odpowiedzi na wszelkie pytania.

Zapraszam na moją stronę - https://www.facebook.com/Anna-Kasprzak-psycholog-i-animator-kultury-110965181347610