Co oznacza ten wynik badania w kierunku boreliozy?

dzień dobry... proszę o radę w następującej sprawie kobieta lat 68 22.09.2021 zostałam ugryziona przez kleszcza,kleszcz został wyjęty i zbadany, wynik dodatni borrelia burgdorferii. lekarz rodzinny przepisał terapię antybiotykiem doxycyclinum TZF przez 30 dni, 04.11.2021 zrobiłam badanie krwi na p.ciała IgM 10.11.2021 odebrałam wynik -P-ciała Borrelia IgM -200/RU/ml lekarz rodzinny powidział, że to świadczy o tym ze mój organizm właściwie zareagował na zakazenie boreliozą,teraz juz nic nie możemy zrobić, mam natomiast zrobić badanie przeciwciał IgM,IgG za 12 tygodni? moje pytanie brzmi czy już nic nie można zrobić w tej sprawie i czy badanie za 12 tygodni to nie jest zbyt póżno? Będę wdzięczna za każdą poradę . z poważaniem Kobieta

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

rozumiemy, że ukłucie przez kleszcza jest wyjątkowo nieprzyjemnym doświadczeniem. Jednakże bardzo dobrze, że zastosowano profilaktykę w postaci zbadania kleszcza i wdrożenia w porę właściwego leczenia. Lekarz, przepisując Pani ten rodzaj antybiotyku postąpił prawidłowo, gdyż ta grupa leków stosowana jest zazwyczaj w pierwszym rzucie podejrzenia zakażenia boreliozy.

Borelioza to zakaźna choroba wywoływana przez krętki Borrelia burgdorferi. Schorzenie to może być skutkiem ugryzienia przez kleszcza. Jest ono bardzo trudne w diagnozowaniu, gdyż początkowym objawem może być obecność rumienia w miejscu ukłucia kleszcza. W późniejszych fazach, borelioza może dawać objawy wielonarządowe, między innymi dolegliwości ze strony układu krążenia, nerwowego i stawów.

Rumień wędrujący występuje w 70% przypadkach zakażenia i może być połączony z objawami przypominającymi grypę i przeziębienie.

Prawidłowo, że wykonała Pani poziom przeciwciał w obu klasach. W teście serologicznym, przeciwciała w klasie IgM utrzymują najwyższy poziom w krwi od 4 do 6 tygodni od ukąszenia kleszcza. Najczęściej zanikają po około 6 miesięcy. Natomiast przeciwciała IgG ukazują się od 6 do 8 tygodni od kontaktu z kleszczem i mogą utrzymywać się dość długo, nawet kilka lat.

Lekarz prawidłowo wskazał Pani schemat leczenia, a obecność przeciwciał w klasie IgM powinna stopniowo zanikać. Z bardzo dużym prawdopodobieństwem zareagowała Pani pozytywnie na leczenie.

W razie wątpliwości, można by było wykonać test Western - blot, który jest bardzo czuły i ma wysoką swoistość.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/objawy-boreliozy

https://portal.abczdrowie.pl/objawy-boreliozy-jak-je-rozpoznac

https://portal.abczdrowie.pl/powiklania-po-boreliozie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.