Co oznaczają te wyniki badania na boreliozę?

Witam. Właśnie odebrałam wyniki badań w kierunku boreliozy. Kształtują się one na poziomie: Przeciwciała IgG <5000 AU/ml Przeciwciała IgM 187,20 Au/ml Kleszcza miałam ok 14mcy temu. Miałam rumień, dostałam antybiotyk. Od tego czasu nie kojarzę innego ukąszenia. Wyniki zrobiłam z powodu okropnego bólu nóg od pasa w dół przy wchodzeniu po schodach i pod górę. Wyniki z rezonansu kręgosłupa ok więc szukam innej przyczyny. Dziękuję za odpowiedź, Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Borelioza to coraz częstsza choroba zakaźna, wynikająca z ugryzienia kleszcza i zarażenia się krętkami Borrelia burgdorferi. Krętki tej bakterii dostają się do ludzkiego organizmu przez ślinę kleszczy. W momencie ukąszenia tego pajęczaka, należy w jak najszybszy oraz dokładny sposób usunąć go z ciała.

Choroba ta jest bardzo trudna w diagnozowaniu oraz leczeniu. W pierwszej kolejności należy otrzymać antybiotyk, pomimo tego, czy pojawił się rumień wędrujący, czy też nie. Bardzo często zdarza się, że z powodu pominięcia faktu ugryzienia kleszcza, borelioza pozostaje w ukryciu przez wiele lat, nie dając żadnych niepokojących objawów.

Bardzo ważna jest diagnostyka w wykryciu zakażenia tą chorobą zakaźną. W pierwszej kolejności należy wykonać poziom przeciwciał w klasie IgM i IgG. Analizując Pani wyniki badań, można przypuszczać, że istnieje świeże zakażenie krętkami Borreli. Przeciwciała w klasie IgM wskazują na wczesną infekcję, gdyż wysoki poziom utrzymuje się od 4-6 tygodni od zarażenia.

Biorąc pod uwagę Pani wyniki badań oraz objawy bólowe, zalecamy wykonanie testu potwierdzającego Western Blot. Badanie te ma bardzo wysoką swoistość. Test ten umożliwia wykrycie przeciwciał przeciwko kilku chorobotwórczym gatunkom bakterii.

Dodatkowo proponujemy wizytę u lekarza specjalizującego się w chorobach zakaźnych. Po dokładnej analizie Pani wyników badań, specjalista wdroży odpowiednie leczenie.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/objawy-boreliozy

https://portal.abczdrowie.pl/ukaszenie-kleszcza-usuniecie-rumien-borelioza

https://portal.abczdrowie.pl/objawy-boreliozy-jak-je-rozpoznac

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.