Jakie badanie potwierdzi boreliozę?

Dzień dobry. W dniu 19 lipca 2021 roku usunęłam małego kleszcza z łydki. Po kilku dniach pojawił się rumień, ale nie wyglądał jak typowy rumień wędrujący. Nie był pierścieniowy, ani większy niż 5 cm (wyglądał jak mały palec) 31 lipca jednocześnie pojawiły się szumy uszne oraz napięcie mięśni w okolicy potylicy, które trwają do tej pory, mimo rehabilitacji i wizyt w poradni audiologicznej. 2 sierpnia otrzymałam antybiotyki Azimycin 0,25 g 6 kaps., ponieważ lekarz rodzinny nie był pewien, czy rumień był wędrujący. Dopiero po fakcie doczytałam w ulotce, że powinnam otrzymać dawkę 0,5 g. Jakie badania powinnam zrobić, aby wyeliminować/potwierdzić zakażenie boreliozą?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Rozumiemy Pani obawy związane z rozwojem i prawdopodobieństwem wystąpienia choroby zakaźnej, jaką jest borelioza. Niestety, coraz więcej osób, zarówno młodszych, jak i starszych, każdego roku zapada na to schorzenie.

Borelioza jest chorobą zakaźną wywołaną przez bakterię Borrelia burgdorferi, której nosicielem są kleszcze. Do zakażenia dochodzi poprzez ugryzienie zakażonego pajęczaka.

Schorzenie to jest trudne do zdiagnozowania oraz leczenia. Nie zawsze bowiem człowiek wie, że został ukąszony przez kleszcza. Często jedynym objawem wskazującym na ugryzienie jest pojawienie się rumienia wędrującego, przechodzące później w postać rozsianą, obejmującą różne układy, nie dając przy tym specyficznych objawów.

Wczesna diagnoza oraz właściwe leczenie może zapobiec groźnym powikłaniom. Należy podkreślić, że rumień wędrujący jest pierwszym objawem u mniej więcej 70% zakażonych. Taki objaw pojawia się zazwyczaj tydzień po ukąszeniu i może występować nawet do 4 tygodni. Niekiedy takim reakcjom dermatologicznym mogą towarzyszyć objawy grypopodobne, podwyższona temperatura ciała, ból stawów, głowy, czy osłabienie.

W celu potwierdzenia zakażenia boreliozą wykonuje się w pierwszej kolejności test serologiczny metodą ELISA, który wykrywa przeciwciała w obu klasach IgM i IgG. Te pierwsze posiadają najwyższy poziom w krwi w czasie od 4. do 6. tygodni od zakażenia, natomiast w klasie IgG wykrywane są po 6. – 8. tygodniach, gdzie ten poziom może utrzymywać się przez wiele lat.

Przy dodatnim wyniki testu ELISA powinno wykonać się dodatkowy test metodą Western blot, który charakteryzuje się wysoką swoistościa i dokładnością.

Ze względu na odległość, trudno jest ocenić Pani aktualny stan zdrowia, dlatego zalecamy konsultację z specjalistą od chorób zakaźnych. Lekarz na pewno wskaże właściwy kierunek dalszej diagnostyki oraz ewentualnego leczenia.

Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została przedstawiona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/objawy-boreliozy-jak-je-rozpoznac

https://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-metody-leczenia-po-ugryzieniu-kleszcza

https://portal.abczdrowie.pl/objawy-boreliozy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.