Kiedy grypa zaczyna być groźną chorobą?

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Dzień doby,

Z Pani opisu zmienionego miejsca wynika, że możemy mieć do czynienia z rumieniem.

Rumień wędrujący, czyli charakterystyczny objaw boreliozy, pojawia się do kilku tygodni po ugryzieniu przez kleszcza. Zazwyczaj wygląda jak pierścień – zaczerwienienie ma kształt okrągły, w środku pozostaje bledsza skóra. Rumień początkowo składa się z wysypki, ale później może ona zniknąć, pozostawiając tylko zaczerwienie. Może się też zdarzyć, że rumień będzie wyglądał jak czerwona plama. Niezależnie od wyglądu zmiany, będzie ona się powiększać (stąd nazwa: wędrujący), czasem nieznacznie, innym razem zabierze spore partie skóry.

W związku z tym konieczna jest wizyta u lekarza pierwszego kontaktu, by obejrzał zmianę i zaordynował leczenie. Może Pani również od razu udać się do lekarza chorób zakaźnych, by zlecił badania. Najprawdopodobniej zostanie Pani skierowana na badanie serologicznie oznaczające przeciwciała przeciw boreliozie w klasie IgG/IgM, wstępne badania metodą ELISA, test Western blot.

Rumień wędrujący to nie jedyny objaw boreliozy. Choroba może również objawiać się bólami oraz zawrotami głowy, bólami stawów oraz gorączką, osłabieniem.

Więcej informacji o chorobie może Pani znaleźć w naszym serwisie:

https://portal.abczdrowie.pl/borelioza-charakterystyka-objawy-badania-profilaktyka-leczenie-kategoria

Tu z kolei informacje o kleszczach:

https://portal.abczdrowie.pl/sposoby-na-kleszcze

https://portal.abczdrowie.pl/kleszcze-co-warto-wiedziec

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty