Zapytaj lekarza

7 4 0 , 2 4 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

O czym świadczy ten rumień na skórze?

Czy czerwony okrągły rumień o regularnym kolorze, bez widocznej obwódki ale ucieplony o średnicy 15cm to zawsze oznaka boreliozy? Śladu po ugryzieniu kleszcza nie widać, samego kleszcza również nie zaobserwowano nigdy.
MĘŻCZYZNA, 40 LAT 9 miesięcy temu

#dziejesienazywo: Czym jest wirus HIV i jaka jest skala jego występowania

Charlie Sheen oficjalnie przyznał, że jest nosicielem wirusa HIV, co ukrywał przez wiele lat. Jak wyglądają statystyki zachorowalności w Polsce i na świecie? Czym jest wirus HIV? Kto znajduje się w grupie ryzyka i w jaki sposób sprawdzić, czy jesteśmy jego nosicielami. Czy każda osoba zakażona wirusem HIV zachoruje na AIDS? Na te i inne pytania odpowiada gość Pauliny Smaszcz-Kurzajewskiej - immunolog dr Paweł Grzesiowski.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

nie wiem, czy opisane przez Pana znamię to na pewno rumień wędrujący, ale niewątplwie rumień wędrujący to oznaka boreliozy. Niestety statystyki potwierdzają, że w wielu przypadkach potwierdzonego rumienia, pacjenci nie przypominają sobie, by poprzedzało go ukąszenie kleszcza.

Obecnie rumień wędrujący jest jednoznacznie klasyfikowany jako symptom choroby z Lyme. Proszę zapoznać się z tym materiałem, pomoże Panu upewnić się, czy tak wygląda znamię po ukąszeniu przez kleszcza: https://portal.abczdrowie.pl/rumien-wedrujacy-wyglad-borelioza. Być może podpowiedź naszego eksperta także będzie pomocna: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-rumien-zawsze-oznacza-bolerioze.

Ponieważ ukąszenie tego pajęczaka nie jest bolesne, a ślad po nim znika stosunkowo szybko, to nie ma nic dziwnego w tym, że je Pan przeoczył. Jednak niezależnie od tego, powinien Pan niezwłocznie skonsultować się z lekarzem – internistą z przychodni POZ, który po zebraniu wywiadu i obejrzeniu zmiany ostatecznie postawi diagnozę. W przypadku boreliozy pierwszorzędowej (zlokalizowanej) leczenie opiera się na antybiotykoterapii, która powinna zostać wdrożona możliwie jak najszybciej. O chorobie przeczyta Pan tutaj: https://portal.abczdrowie.pl/borelioza-choroba-trudna-do-rozpoznania.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.


Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy