O czym świadczy ten rumień na skórze?

Czy czerwony okrągły rumień o regularnym kolorze, bez widocznej obwódki ale ucieplony o średnicy 15cm to zawsze oznaka boreliozy? Śladu po ugryzieniu kleszcza nie widać, samego kleszcza również nie zaobserwowano nigdy.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nie wiem, czy opisane przez Pana znamię to na pewno rumień wędrujący, ale niewątplwie rumień wędrujący to oznaka boreliozy. Niestety statystyki potwierdzają, że w wielu przypadkach potwierdzonego rumienia, pacjenci nie przypominają sobie, by poprzedzało go ukąszenie kleszcza.

Obecnie rumień wędrujący jest jednoznacznie klasyfikowany jako symptom choroby z Lyme. Proszę zapoznać się z tym materiałem, pomoże Panu upewnić się, czy tak wygląda znamię po ukąszeniu przez kleszcza: https://portal.abczdrowie.pl/rumien-wedrujacy-wyglad-borelioza. Być może podpowiedź naszego eksperta także będzie pomocna: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-rumien-zawsze-oznacza-bolerioze.

Ponieważ ukąszenie tego pajęczaka nie jest bolesne, a ślad po nim znika stosunkowo szybko, to nie ma nic dziwnego w tym, że je Pan przeoczył. Jednak niezależnie od tego, powinien Pan niezwłocznie skonsultować się z lekarzem – internistą z przychodni POZ, który po zebraniu wywiadu i obejrzeniu zmiany ostatecznie postawi diagnozę. W przypadku boreliozy pierwszorzędowej (zlokalizowanej) leczenie opiera się na antybiotykoterapii, która powinna zostać wdrożona możliwie jak najszybciej. O chorobie przeczyta Pan tutaj: https://portal.abczdrowie.pl/borelioza-choroba-trudna-do-rozpoznania.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.