Zapytaj lekarza

7 4 0 , 1 9 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy rumień dopiero teraz się pojawił?

Czy jest możliwość że rumień pojawił się 20 dni po wyjęciu kleszcza dodam jeszcze iż przed pojawieniem się rumienia kosiłem trawę może to inne ugryzienie w tym samym miejscu co ugryzienie kleszcza plus następny dzień przeziębienie i silny katar.
MĘŻCZYZNA, 28 LAT 9 miesięcy temu

#dziejesienazywo: Czym jest wirus HIV i jaka jest skala jego występowania

Charlie Sheen oficjalnie przyznał, że jest nosicielem wirusa HIV, co ukrywał przez wiele lat. Jak wyglądają statystyki zachorowalności w Polsce i na świecie? Czym jest wirus HIV? Kto znajduje się w grupie ryzyka i w jaki sposób sprawdzić, czy jesteśmy jego nosicielami. Czy każda osoba zakażona wirusem HIV zachoruje na AIDS? Na te i inne pytania odpowiada gość Pauliny Smaszcz-Kurzajewskiej - immunolog dr Paweł Grzesiowski.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

oczywiście, jest to możliwe, a nawet prawdopodobne, jako że rumień pojawia się najwcześniej po tygodniu od ukąszenia przez kleszcza do nawet miesiąca od tego incydentu. Często pojawienie się rumienia wędrującego jest dla pacjentów dużym zaskoczeniem – zdecydowana większość z nich nawet nie przypomina sobie ukąszenia pajęczaka. Pod tym adresem odnajdzie Pan wideo omawiające różnice pomiędzy odczynem alergicznym a rumieniem po ukąszeniu przez kleszcza: https://portal.abczdrowie.pl/rana-po-ugryzieniu-kleszcza-roznice-miedzy-alergia-a-rumieniem-wedrujacym-wideo.

Proszę zwrócić uwagę jak wygląda niepokojące Pana znamię – powinno być okrągłe, dość duże (możliwe systematyczne powiększanie się) i przypominać okrąg z czerwoną obwódką. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/rumien-wedrujacy-wyglad-borelioza.

Jeżeli ma Pan wątpliwości, proszę skontaktować się z internistą z przychodni POZ – on oceni, czy faktycznie ma do czynienia z rumieniem wędrującym. W takiej sytuacji konieczne jest wdrożenie antybiotykoterapii.

O chorobie z Lyme przeczyta Pan w naszym materiale, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-objawy-boreliozy-u-ludzi.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy