Co zrobić gdy rana po kleszczu się nie goi?

Witam, 5 dni temu znalazłam u siebie kleszcza (malutki, mniejszy od główki szpilki). Od razu wyciągłam, przemyłam to miejsce spirytusem. Kleszcz wyszedł chyba cały, gdzieś mu się tylko zapodziała jedna noga. Od tamtej pory rana się nie goji. Cały czas swędzi i jest tego samego rozmiaru (jakby mały pryszcz, tylko bez ropy w środku, skóra jest minimalnie wybrzuszona). Powinnam się martwić albo to czymś smarować?

Redakcja abcZdrowie

Witam, prawdopodobnie to reakcja alergiczna na ukąszenie nimfy kleszcza – jest niegroźną reakcją, która nie wymaga leczenia. Oczywiście istotnym jest, by odróżnić reakcję alergiczną od tzw. rumienia wędrującego, który zwiastuje niebezpieczną chorobę z Lyme. W tym materiale wideo będzie mogła się Pani przekonać na czym polega różnica między tymi wykwitami skórnymi: https://portal.abczdrowie.pl/rana-po-ugryzieniu-kleszcza-roznice-miedzy-alergia-a-rumieniem-wedrujacym-wideo. Silny świąd i szybka reakcja skórna każą jednak przypuszczać, że nie ma Pani groźnego rumienia. W przypadku chorób odkleszczowych kluczowa jest obserwacja pacjenta – czy pojawia się nie tylko rumień wędrujący, ale też gorączka, objawy grypopodobne i inne niepokojące symptomy. Najczęstsze infekcje związane z ukąszeniem tego pajęczaka to borelioza oraz odkleszczowe zapalenie mózgu. Z tego wywiadu dowie się Pani więcej na temat chorób przenoszonych przez kleszcze, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/grozne-choroby-odkleszczowe. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.