Zapytaj lekarza

7 4 2 , 0 5 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Co zrobić gdy rana po kleszczu się nie goi?

Witam, 5 dni temu znalazłam u siebie kleszcza (malutki, mniejszy od główki szpilki). Od razu wyciągłam, przemyłam to miejsce spirytusem. Kleszcz wyszedł chyba cały, gdzieś mu się tylko zapodziała jedna noga. Od tamtej pory rana się nie goji. Cały czas swędzi i jest tego samego rozmiaru (jakby mały pryszcz, tylko bez ropy w środku, skóra jest minimalnie wybrzuszona). Powinnam się martwić albo to czymś smarować?
KOBIETA, 32 LAT 12 miesięcy temu

Badania krwi - granulocyty

Granulocyty to rodzaj leukocytów, czyli białych krwinek. Chronią nasz organizm przed drobnoustrojami. Dowiedz się więcej szczegółów o granulocytach i dowiedz się jak analizować wyniki badań.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam, prawdopodobnie to reakcja alergiczna na ukąszenie nimfy kleszcza – jest niegroźną reakcją, która nie wymaga leczenia. Oczywiście istotnym jest, by odróżnić reakcję alergiczną od tzw. rumienia wędrującego, który zwiastuje niebezpieczną chorobę z Lyme. W tym materiale wideo będzie mogła się Pani przekonać na czym polega różnica między tymi wykwitami skórnymi: https://portal.abczdrowie.pl/rana-po-ugryzieniu-kleszcza-roznice-miedzy-alergia-a-rumieniem-wedrujacym-wideo. Silny świąd i szybka reakcja skórna każą jednak przypuszczać, że nie ma Pani groźnego rumienia. W przypadku chorób odkleszczowych kluczowa jest obserwacja pacjenta – czy pojawia się nie tylko rumień wędrujący, ale też gorączka, objawy grypopodobne i inne niepokojące symptomy. Najczęstsze infekcje związane z ukąszeniem tego pajęczaka to borelioza oraz odkleszczowe zapalenie mózgu. Z tego wywiadu dowie się Pani więcej na temat chorób przenoszonych przez kleszcze, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/grozne-choroby-odkleszczowe. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy