Czy taki kleszcz przenosi jakieś choroby?

Dzień dobry. Dzisiaj,w sumie pol godziny temu,wyciagnalem spod brzucha malego kleszcza. Prawdopodobnie to larwa, gdyż ledwo mozna go dostrzec golym okiem .Czy larwa przenosi jakies choroby? ( z zrodeł internetowych tylko babeszjoze). Czy stosowac w takim razie np unidox? Pozdrawiam serdecznie. Piotr

Redakcja abcZdrowie

Witam,

larwy oraz nimfy kleszcza, wielkości ziarna maku, przypominające pieprzyki na skórze, są tak samo niebezpieczne jak dorosłe postaci tego pajęczaka. To oznacza, że mogą przenosić wszystkie choroby, które stanowią zagrożenie ze strony imago, czyli kleszcza w stadium dojrzałym. Więcej o chorobach odkleszczowych w tej infografice: https://portal.abczdrowie.pl/choroby-przenoszone-przez-kleszcze-sprawdz-o-ktorych-nie-wiedziales.

Ryzyko zakażenia którąś z chorób odkleszczowych – boreliozą, babeszjozą – rośnie z czasem jaki pajęczak spędza wbity w skórę człowieka, a w przypadku nimf kleszcza jest to około 36h. Dlatego, im wcześniej pajęczak zostanie usunięty, tym mniejsze ryzyko, że doszło do zainfekowania.

Jeśli chodzi o leczenie, to gros lekarzy podejmuje je dopiero po wystąpieniu objawów choroby ( w tym rumienia wędrującego, ale nie tylko) lub w przypadku pozytywnych wyników testów w kierunku np. boreliozy. Antybiotykoterapia jest mocno obciążająca dla organizmu i choć niekiedy konieczna, to stosowanie jej w ramach profilaktyki zakażeń boreliozą nie jest wskazane, choćby z uwagi na fakt, że podejmowanie takiej formy leczenia po każdym ukąszeniu kleszcza niesie za sobą ryzyko wyhodowania opornego na leczenie szczepu bakterii. Zawsze wprowadzenie antybiotyku powinno być dokładnie przeanalizowane pod kątem celowości przez lekarza. Proszę zapoznać się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/kryzys-antybiotykowy-uda-sie-pokonac.

Jeśli jest Pan zainteresowany problematyką boreliozy, to odsyłam pod ten adres: https://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-objawy-boreliozy-u-ludzi.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.