Zapytaj lekarza

7 4 0 , 3 2 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Badania krwi - glukoza

Badanie glukozy we krwi jest bardzo ważne. Glukoza jest węglowodanem należącym do cukrów prostych i podstawowym związkiem energetycznym w naszym organizmie. Jej niedobór i nadmiar są szkodliwe dla naszego zdrowia. Sprawdź czy twoje wyniki są prawidłowe.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam, borelioza czy też choroba z Lyme, przenoszona przez bakterię Borrelia burgdorferi (garini, afzeli) bytującą w jelitach kleszczy, jest chorobą zakaźną – to nie ulega wątpliwości. Narosło wokół niej wiele mitów, które demonizują infekcję odkleszczową, mówiąc o niej, że jest nieuleczalna bądź, że przenosi się drogą płciową. Jest to nieprawda – obecnie stanowisko naukowców wskazuje, że nie jest możliwe zarażenie się boreliozą od chorego na nią człowieka. Konieczny jest tzw. wektor w postaci kleszcza, by doszło do zainfekowania boreliozą. Zatem kontakty seksualne nie stanowią zagrożenia. Zachęcam do wnikliwej lektury odpowiedzi naszego eksperta na pytanie o zakażenie krętkiem boreliozy: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-borelioza-jest-zakazna. Warto pamiętać o profilaktyce boreliozy – odpowiednie ubranie, ostrożność oraz środki odstraszające te pajęczaki mogą okazać się skuteczną bronią w walce z bakterią Borrelia. Więcej na jej temat oraz opis zapobiegania i leczenia boreliozy w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/jak-uchronic-sie-przed-borelioza. Proszę pamiętać, że po ukąszeniu kleszcza należy jak najszybciej usunąć go ze skóry, ponieważ bakteria Borrelia musi przebyć stosunkowo długą drogę – z jelit kleszcza aż do jego otworu gębowego, zatem samo ukąszenie pajęczaka nie jest równoznaczne z zainfekowaniem boreliozą. Ryzyko to wzrasta z każdą godziną w ciele człowieka – zwłaszcza po upływie 24 godzin. Oczywiście należy pamiętać, że nie każdy kleszcz jest nosicielem krętka. Zachęcam również do lektury tekstu dostępnego pod tym adresem, znajdzie tu Pani więcej informacji o profilaktyce choroby z Lyme: https://portal.abczdrowie.pl/profilaktyka-boreliozy. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy