Czy to jest normalne po usunięciu kleszcza?

Witam. Syna 3,5 roku ugryzl kleszcz ( nimfa). Musial byc bardzi krotko bo sprawdzaliśmy sie zaraz po przyjsciu z parku. Przy wyciaganiu za pierwszym razem wyjechal mi bo pociagnelam za wlosy lecz za 2 razem wyszedl cały. Po wszystkim zostala mala czerwona plamka lekko odstajaca. Czy jest to normalne taka plamka? Ile czeka sie czy nie wystąpi rumien? I po jakim czasie można zrobić badanie na bolerioze? Syn byl szczepiony na odkleszczowe zapalenie mozgu. Z góry dziękuję za odpowiedź

Redakcja abcZdrowie

Witam, w przypadku szybkiego usunięcia kleszcza rokowania są dobre, a ryzyko zakażenia boreliozą znikome – bakteria ta bytuje w jelitach kleszcza i musi pokonać stosunkową długą drogę zanim zainfekuje żywiciela. Drobna rana po usunięciu kleszcza może być reakcją alergiczną – tutaj znajdzie Pani wypowiedź naszego eksperta: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/reakcja-alergiczna-na-ukaszenie-kleszcza. W tym wypadku w ciągu kilku dni zmiana powinna samoistnie zaniknąć. Z kolei tzw. rumień wędrujący, będący jednym z objawów boreliozy, pojawia się najwcześniej po tygodniu od ukąszenia pajęczaka. Niestety należy wiedzieć, że rumień występuje stosunkowo rzadko – zaledwie u 30% zakażonych boreliozą. Zatem jego brak nie daje gwarancji braku choroby z Lyme. Zachęcam do lektury artykułu, mówi także o tym, jakie badania należy wykonać przy podejrzeniu zakażenia bakterią Borrelia: https://portal.abczdrowie.pl/sprawdz-co-zrobic-jesli-ugryzl-cie-kleszcz. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.