Zapytaj lekarza

7 4 0 , 1 9 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy to objaw alergiczny czy borelioza?

Witam , 30 czerwca zaczelo mnie coś swędzieć na stopie i okazał się to kleszcz Drapiąc się rozdrapalem go a potem jak już zauważyłem że to kleszcz to go wyciągłem i pojawiło się zaczerwienienie kropka taka napuchnięta Czy to poprostu objaw jakiś alergiczny czy bolerioza ?
MĘŻCZYZNA, 18 LAT 10 miesięcy temu

Apteczka pierwszej pomocy

Czy wiesz jak powinna wyglądać apteczka pierwszej pomocy? Znasz wszystkie elementy, które powinny się w niej znajdować? O tym jak zaopatrzone powinny być apteczki pierwszej pomocy opowiada Artur Szymczak ? ratownik medyczny z Centrum Szkoleń Ratowniczych.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

opisana zmiana jest prawdopodobnie reakcją alergiczną – częste zjawisko towarzyszące usuwaniu kleszcza ze skóry. W przeciągu kilku dni zaczerwienienie powinno ustąpić, podobnie jak obrzęk. Nie świadczy to o boreliozie.

Choroba z Lyme, czyli borelioza, może manifestować się tzw. rumieniem wędrującym, podobną do tarczy strzeleckiej zmianą na skórze w okolicach ukąszenia. Proszę obejrzeć to wideo, obrazuje różnice pomiędzy reakcją alergiczną a rumieniem wędrującym: https://portal.abczdrowie.pl/rana-po-ugryzieniu-kleszcza-roznice-miedzy-alergia-a-rumieniem-wedrujacym-wideo.

Rumień pojawia się dopiero po 7-14 dniach od ukąszenia, zatem należy bacznie obserwować miejsce, z którego wyjęty został kleszcz. Choć znamię to nie pojawia się we wszystkich przypadkach zakażenia bakterią Borrelia, to jeżeli wystąpi, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Więcej o rumieniu wędrującym także pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/rumien-wedrujacy-wyglad-borelioza.

Warto wiedzieć, że nie każdy kleszcz jest nosicielem krętka Borrelia i nie każdy zakażony kleszcz zdąży zainfekować żywiciela. Ponieważ bakteria bytuje w jelitach pajęczaka, skąd ma stosunkowo długą drogę do przebycia, by dostać się do ludzkiego krwiobiegu, to odpowiednio szybka reakcja na ugryzienie kleszcza pozwala na zminimalizowanie ryzyka zakażenia boreliozą. Jeżeli jest Pan zainteresowany zagadnieniem choroby odkleszczowej, objawami, a także leczeniem choroby z Lyme, to zachęcam do lektury artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/rumien-wedrujacy-wyglad-borelioza.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy