Zapytaj lekarza

7 4 2 , 1 7 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jak to możliwe, że mam boreliozę?

Witam dziś się dowiedziałam że mam bolerioze ale problem w tym że nie miałam żadnego kleszcza. Więc zastanawia mnie to jak to jest mozliwe
KOBIETA, 38 LAT 8 miesięcy temu

Badanie moczu na urobilinogen

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

według obecnego stanu wiedzy badaczy do zarażenia boreliozą prowadzi tylko przez ukąszenie kleszcza. Jest to jedyny znany na tę chwilę sposób zainfekowania krętkiem Borrelia. Być może ta infografika rozwieje Pani wątpliwości: https://portal.abczdrowie.pl/czy-tylko-kleszcze-przenosza-borelioze-ekspert-rozwiewa-watpliwosci. Jeżeli zatem testy potwierdzają chorobę, to prawdopodobnie nie pamięta Pani ukąszenia przez pajęczaka bądź nie odnotowała Pani tego faktu. Jeśli jest Pani zainteresowana, to ten artykuł szczegółowo omawia kwestię badań na chorobę z Lyme: https://portal.abczdrowie.pl/badania-na-borelioze.

Co ciekawe, jest to stosunkowo częste zjawisko i może ono wynikać z faktu, że zainfekować krętkiem może kleszcz w każdej postaci rozwojowej – nimfa lub larwa kleszcza z kolei jest niewielka i po wbiciu się w skórę przypomina kropkę lub niewielki pieprzyk. To sprawia, że niekiedy chory nie zdaje sobie sprawy z tego, że został ukąszony przez pajęczaka. Niestety kleszcz w postaci nimfy może mieć w swoim przewodzie pokarmowym nawet do 20 razy więcej chorobotwórczych patogenów niż postać dojrzała, czyli ta, która najbardziej nam się kojarzy z boreliozą.

Więcej o chorobie, objawach i jej leczeniu pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/borelioza-charakterystyka-objawy-badania-profilaktyka-leczenie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy