Czy po tym czasie można stwierdzić, że doszło do zarażenia boreliozą?

Wczoraj wieczorem złapałam kleszcza, zauważyłam go przed snem i od razu wyciągnęłam. Od razu po wyjęciu w miejscu ugryzienia była mała czerwona plamka, mniej więcej wielkości pajęczaka. Po nocy zaczerwienienie zwiększyło się dwukrotnie. Czy to normalne? Czy już po tak krótkim czasie można stwierdzić, że doszło do zarażenia? Do jakiego lekarza powinnam się udać?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

możliwe, że ślad, który ma Pani jest reakcją alergiczną na ukąszenie kleszcza – powinien ustąpić w przeciągu kilku dni.

Jeżeli chodzi o diagnostykę boreliozy, to najlepszym wyjściem są badania kleszcza – pozwalają na szybkie wykrycie krętków Borrelia, podczas gdy przeciwciała we krwi chorego oraz objawy boreliozy pojawiają się stosunkowo późno (nawet po kilku tygodniach czy miesiącach).

Badania z krwi osoby ukąszonej przez kleszcza można wykonać po ok. 3-4 tygodniach – pojawiają się przeciwciała IgM przeciwko patogenowi (w tym wypadku Borrelii), zaś po 6-8 tyg. ich stężenie jest największe. Później sukcesywnie spada, więc po kilku miesiącach takie badanie nie ma sensu. Z kolei przeciwciała IgG są wykrywalne po 6-8 tygodniach i czasem pozostają na całe życie, zatem ich badanie pozwala na stwierdzenie, czy mamy do czynienia z zakażeniem przewlekłym. Są 2 metody badania przeciwciał IgM i IgG – tzw. ELISA oraz Western-blot (dużo bardziej czuły, zalecany w przypadku dodatniego wyniku badania ELISA). Więcej o diagnostyce choroby z Lyme pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/diagnostyka-borelioz.

Na tę chwilę wizyta u lekarza nie jest konieczna w Pani przypadku, chyba że wystąpią niepokojące objawy. Najbardziej charakterystyczny jest rumień wędrujący – znamię w kształcie czerwonej tarczy strzelniczej z biało-czerwonymi pierścieniami i czerwonym punktem w części centralnej. Pojawia się najwcześniej po ok. 10 dniach od ukąszenia i jest ewidentnym, niepodważalnym symptomem boreliozy. Niestety pojawia się wśród niewielkiego odsetka chorych, dlatego warto zwrócić uwagę na ewentualne objawy grypopodobne i inne, które pojawią się w najbliższych tygodniach. Wówczas sugeruję w pierwszej kolejności wizytę u internisty, który może zadecydować o konieczności podjęcia leczenia przez specjalistę chorób zakaźnych. Tutaj może Pani przeczytać o objawach choroby odkleszczowej: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-boreliozy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.