Witam,
możliwe, że ślad, który ma Pani jest reakcją alergiczną na ukąszenie kleszcza – powinien ustąpić w przeciągu kilku dni.
Jeżeli chodzi o diagnostykę boreliozy, to najlepszym wyjściem są badania kleszcza – pozwalają na szybkie wykrycie krętków Borrelia, podczas gdy przeciwciała we krwi chorego oraz objawy boreliozy pojawiają się stosunkowo późno (nawet po kilku tygodniach czy miesiącach).
Badania z krwi osoby ukąszonej przez kleszcza można wykonać po ok. 3-4 tygodniach – pojawiają się przeciwciała IgM przeciwko patogenowi (w tym wypadku Borrelii), zaś po 6-8 tyg. ich stężenie jest największe. Później sukcesywnie spada, więc po kilku miesiącach takie badanie nie ma sensu. Z kolei przeciwciała IgG są wykrywalne po 6-8 tygodniach i czasem pozostają na całe życie, zatem ich badanie pozwala na stwierdzenie, czy mamy do czynienia z zakażeniem przewlekłym. Są 2 metody badania przeciwciał IgM i IgG – tzw. ELISA oraz Western-blot (dużo bardziej czuły, zalecany w przypadku dodatniego wyniku badania ELISA). Więcej o diagnostyce choroby z Lyme pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/diagnostyka-borelioz.
Na tę chwilę wizyta u lekarza nie jest konieczna w Pani przypadku, chyba że wystąpią niepokojące objawy. Najbardziej charakterystyczny jest rumień wędrujący – znamię w kształcie czerwonej tarczy strzelniczej z biało-czerwonymi pierścieniami i czerwonym punktem w części centralnej. Pojawia się najwcześniej po ok. 10 dniach od ukąszenia i jest ewidentnym, niepodważalnym symptomem boreliozy. Niestety pojawia się wśród niewielkiego odsetka chorych, dlatego warto zwrócić uwagę na ewentualne objawy grypopodobne i inne, które pojawią się w najbliższych tygodniach. Wówczas sugeruję w pierwszej kolejności wizytę u internisty, który może zadecydować o konieczności podjęcia leczenia przez specjalistę chorób zakaźnych. Tutaj może Pani przeczytać o objawach choroby odkleszczowej: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-boreliozy.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Dzień dobry, proszę udać się na konsultacje do lekarza poz lub do lekarza zajmującego sie leczeniem boreliozy. Bez wykonania badania nie można tego stwierdzić. Pozdrawiam serdecznie
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy boreliozą można się zarazić? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy ta sytuacja oznacza zarażenie boreliozą? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Co dokładnie oznacza taki wynik badania na boreliozę? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Jak można zarazić się boreliozą? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Jakie badania chorób odkleszczowych powinnam wykonać? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy to objaw alergiczny czy borelioza? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Jak to możliwe, że mam boreliozę? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Ryzyko zarażenia boreliozą po ugryzieniu – odpowiada Lek. Joanna Gładczak
- Co wynika z tych badań na boreliozę? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy w tej sytuacji mogło dojść fo zakażenia boreliozą? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
artykuły
Badania na boreliozę - kiedy wykonać? Wskazania i diagnostyka
Badania na boreliozę to narzędzia diagnostyczne, d
Borelioza IgM i IgG
Wykrywanie przeciwciał IgG i IgM przeciwko bakteri
Zrób po ugryzieniu kleszcza. Nawet jeśli nie masz typowych objawów
Pierwsze trzy miesiące roku 2024 r. przyniosły już