Co dokładnie oznacza taki wynik badania na boreliozę?

Wynik badania borelioza IgM 1,4 U/ml IgG 4,7 U/mL Co oznacza i jakie badania lub leczenie zastosować . Dzięękuję

Redakcja abcZdrowie

Witam,

IgG i IgM, czyli immunoglobuliny, to przeciwciała chroniące organizm przed patogenami – w tym wypadku przed krętkiem Borrelia, przenoszonym przez kleszcze. Wskutek zarażenia chorobą najpierw podnosi się poziom IgM, dopiero później IgG. Zatem w początkowej fazie choroby, czyli ok. 6-8 tygodni od ukąszenia, poziom IgM jest wysoki, później spada przy jednoczesnym wzroście przeciwciał IgG, utrzymującym się nawet przez lata. Więcej pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/borelioza-igm-i-igg.

Jeżeli chodzi o wynik Pańskiego badania, to jego interpretacja zależna jest od laboratorium wykonującego to badanie. Zwyczajowo za wynik ujemny uważa się poniżej 22 RU/ml w przypadku IgG i poniżej 16 RU/ml w przypadku IgM. Natomiast, jeśli wykonał Pan test ELISA, to warto wiedzieć, że nie zawsze jest wiarygodny, a w przypadku niskiego wyniku przeciwciał przy jednoczesnych objawach boreliozy istnieje podejrzenie zafałszowania wyniku. Stąd niejednokrotnie ponawia się diagnostykę – test Western-Blot. Sugeruję kontakt z internistą lub innym lekarzem, który skierował Pana na badania – on wyjaśni wszelkie wątpliwości i podejmie decyzję odnośnie dalszej diagnostyki. Więcej o boreliozie i badaniach w kierunku tej choroby odkleszczowej może się Pan dowiedzieć z naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/diagnostyka-borelioz.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.