Co oznacza wynik badania w kierunku boreliozy 49-latka?

Witam niedawno odebralem wyniki pod kątek boreliozy nie wiem jak je rozszyfrować przeciwciała w kl.igG 3.000 <16ru/ml-wynik negatywny 16-22ru/ml-wynik graniczny >22ru/ml-wynik pozytywny Przeciwciała w kl.igm <2 RU/ML <16 RU/ml-wynik negatywny 16-22 RU/ml -wynik graniczny > 22RU/ml-wynik pozytywny.Proszę o odpowiedz bo lekarz który to zlecił jest na dłuższym chorobowym i nie ma mi kto tego opisać.Dziękuję.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Bardzo dobrze, że wykonał Pan badanie pod kątem występowania przeciwciał przeciwko boreliozie. To bardzo podstępna i trudna do wychwycenia choroba, która może powodować uciążliwe objawy wieloukładowe.

Istotne jest, czy i kiedy został Pan ugryziony przez kleszcza, który może roznosić zakażone pierwotniaki odpowiedzialne za boreliozę.

Na podstawie wskazanych wyników badań, można by stwierdzić, że prawdopodobnie nie jest Pan zakażony i nie rozwinęła się borelioza. Świadczyć o tym może przede wszystkim brak przeciwciał w obu klasach IgG oraz IgM. Dodatkowo, aby móc całkowicie wykluczyć zakażenie należałoby wykonać test Western – Blot, który wykrywa swoiste przeciwciała w obu klasach.

Zalecamy Panu konsultację z lekarzem prowadzącym w czasie, kiedy będzie to możliwe. Specjalista po dokładnej analizie dotychczasowego wyniku badania zdecyduje o dalszym postępowaniu.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/objawy-boreliozy

https://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-powiklania-po-kleszczach

https://portal.abczdrowie.pl/borelioza-igm-i-igg

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.