Ryzyko zarażenia boreliozą po ugryzieniu

Witam, mam 62 lata. Lubię pracę w ogrodzie, uwielbiam chodzić po lesie. Miałam nie raz kleszcza, ugryzł mnie jakiś owad, lecz wcześniej nie zwracano aż tak na to uwagę. Od jakiegoś czasu mam bóle mięśni, głowy, nóg itp. Zrobiłam badania. Moje wyniki to: P - ciała p/borrelia IgG - 2,3 BBU/ml; P - ciała p/borrelia IgM - 24,9 BBU/ml. Zaniepokoiłam się, proszę powiedzieć co to oznacza? Wizytę u lekarza mam dopiero za tydzień. Czy jestem chora? Czy mogę się wyleczyć? W jaki sposób? KK

Witam serdecznie!

Do zakażenia boreliozą dochodzi o człowieka w wyniku ukąszenia przez kleszcza zakażonego krętkami Borelia. IgM i IgG są to dwie klasy przeciwciał - cząsteczek zbudowanych z białek, które mają zdolność łączenia się z antygenem (np. bakteriami, wirusami) W boreliozie IgM pojawiają się po 3-4 tygodniach od zakażenia, ze szczytem między 6-8 tygodniem. Zanikają w ciągu 4-6 miesięcy. IgG natomiast pojawiają się po 6-8 tygodniach i utrzymują sie przez wiele lat. Pani wyniki mogą świadczyć więc o świeżym zakażeniu. U chorych odpowiednio leczonych antybiotykiem we wczesnych stadiach choroby rokowanie co do wyleczenia jest dobre. Proszę nie czekać i udać się do lekarza chorób zakaźnych albo do lekarza rodzinnego.

Pozdrawiam