Zapytaj lekarza

7 4 0 , 5 9 4

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy muszę powtórzyć wizytę u lekarza?

Witam Niecały Miesiąc temu moja córka (3 lata) skończyła 21 dniowa terapię Amotaksem (miała rumień po ugryzieniu kleszcza). Dzisiaj znów zauważyłam na jej łopatce jakby milimetrowego kleszcza (miał jasny odwłok i ciemniejsze nóżki) ale miał dosłownie milimetr i był jakby wyschnięty. Czy mam zgłosić się z nią do pediatry i czy można tak często stosować terpie amotaksem? Ostatnia dawkę wziela 21 dni temu. Pozdrawiam.
KOBIETA, 34 LAT 8 miesięcy temu

Fakty o zdrowiu - Oburęczne dzieci bardziej nadpobudliwe?

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

musi Pani skonsultować się z pediatrą – zazwyczaj lekarze nie zlecają antybiotykoterapii bez potrzeby. W praktyce oznacza to, że o leczeniu boreliozy można mówić dopiero gdy chorobę potwierdzą badania lub obecność rumienia wędrującego, który jest typowy tylko i wyłącznie dla boreliozy. Zatem, jeżeli kilka tygodni temu u Pani córki wystąpił rumień, to zastosowanie antybiotyku było konieczne. Zachęcam do zapoznania się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/rumien-wedrujacy-wyglad-borelioza.

Natomiast proszę pamiętać, że samo ukąszenie przez pajęczaka nie jest jednoznaczne z zachorowaniem na boreliozę – nie każdy kleszcz jest nosicielem krętka Borrelia i nie zawsze dochodzi do zainfekowania. W związku z tym wdrożenie antybiotykoterapii (zwłaszcza w tak krótkim czasie po leczeniu oraz zastosowanie leku z tej samej grupy) jest niewskazane. Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/antybiotyki-u-dzieci.

Poza skonsultowaniem się z pediatrą proszę uważnie obserwować dziecko w poszukiwaniu objawów, które być może będą wskazywały na chorobę z Lyme, czyli boreliozę. W razie wątpliwości warto wykonać badania. Więcej o chorobie pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/borelioza-charakterystyka-objawy-badania-profilaktyka-leczenie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy