Czy muszę zastosować antybiotyk na ten rumień?

Mam reakcję alergiczną na nodze przypominającą rumień wędrujący.Zaczęło się od plackowatego czerwonego miejsca wielkości dłoni przypominającego odgniecenie pod kolanem z przodu nogi .Dziwne było,że nie było i nie ma żadnego śladu ukąszenia.Czerwona plama powoli bledła w środku ,ale jednocześnie rozszerzała się posiadając mocniej czerwoną obwódkę wokół .Nie było świądu,opuchlizny ,miejsca ukąszenia nic poza rumieniem.Sytuacja trwa już trzeci tydzień.Początkowo nic z tym nie robiłam w ostatnim tygodniu smaruję rumień fenistilem co daje bardzo dobre efekty wówczas prawie zupełnie blednie "odnawia się "gdy zapominam posmarować.Czy możliwe ,że jest to od kleszcza pomimo braku znaku ugryzienia.Dodam,że nie chodziłam na gołe nogi ,a miejsca w którym jest rumień trudno przeoczyć przy myciu.Czy pora na antybiotyk?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

statystyki potwierdzają, że bardzo często pacjenci nie są w stanie powiązać obecności rumienia wędrującego z ukąszeniem kleszcza, a jednak charakterystyczna reakcja skórna w postaci czerwono-białego okręgu jest ewidentnym świadectwem ukąszenia przez pajęczaka oraz rozwijającej się boreliozy. Więcej na ten temat pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/rumien-po-kleszczu.

Stosowanie Fenistilu nie jest właściwym postępowaniem w tym przypadku, ponieważ nie eliminuje istoty problemu to jest krętka Borelii, odpowiedzialnego za boreliozę. Ponieważ jednak nie ma Pani pewności, czy znamię na skórze jest rumieniem wędrującym (choć wiele za tym przemawia), to sugerowałabym niezwłoczne zgłoszenie się do internisty z przychodni POZ. Po obejrzeniu znamienia lekarz zadecyduje o ewentualnym leczeniu – w przypadku boreliozy standardowym postępowaniem jest antybiotykoterapia. Proszę zapoznać się z naszym artykułem, omawia ten problem szerzej: https://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-objawy-boreliozy-u-ludzi.

Natomiast o leczeniu choroby mówi ten materiał, być może również Panią zainteresuje: https://portal.abczdrowie.pl/leczenie-boreliozy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.