Witam!
Typowa zmiana w postaci rumienia wędrującego ma formę plamy i szybko powiększa się, ujawniając centralne przejaśnienie. O pewnym rozpoznaniu można mówić, gdy zmiana przekroczy średnicę 5 cm i powiększy się w ciągu kilku dni.
Zmiana typowo występuje w miejscu ukąszenia. Jednak brak informacji o ukąszeniu kleszcza nie ma żadnego znaczenia. Rumień wędrujący pojawia się zwykle w okresie 1-3 tygodni po ukąszeniu (od 3-30 dni) i zazwyczaj samoistnie zanika po okresie 1 miesiąca.
Nie każdy rumień jest związany z ukąszeniem kleszcza, ale też zmiany nie będące rumieniami mogą świadczyć o boreliozie.
Nie należy profilaktycznie podawać leków. Można spróbować wykazać obecność swoistych przeciwciał IgM lub IgG (w zależności od postaci klinicznej) metodą immunoenzymatyczną.
Przeciwciała IgM mogą być wykrywane już w drugim tygodniu po zakażeniu, jednak u większości chorych następuje to kilka tygodni później. U chorych z wczesnym stadium boreliozy (rumień wędrujący) wyniki badań serologicznych są często ujemne i rozpoznanie należy postawić na podstawie obrazu klinicznego. Przeciwciała klasy IgM mogą przetrwać przez wiele lat, niezależnie od skuteczności eliminacji zakażenia.
Pozdrawiam serdecznie!