Mogę być chora na boreliozę, jeśli 20 lat temu ugryzł mnie kleszcz?

Witam! 20 lat temu miałam kleszcza 6 cm na dłoni po wewnętrznej stronie. Kleszcz został usunięty, nie pamiętam czy w całości. Pojawiło się zaczerwienienie (teraz trudno mi określić jakiej dokładnie wielkości, z tego co pamiętam było jednolite), a w miejscu wbicia kleszcza pozostała dosyć głęboka zmiana, z której następował wysięk, który próbował się goić (moim zdaniem przez ziarninowanie). Do tej pory mam małą bliznę. Pamiętam, że mnie to swędziało, było twarde i ciepłe. Poza tym nie miałam żadnych dolegliwości i do tej pory nie mam. Po około roku miałam jednorazowe swędzenie tego miejsca bez zaczerwienienia. W tym czasie nic nie mówiło się o zagrożeniach ze strony kleszczy, ale teraz trochę się obawiam konsekwencji tego zdarzenia. I tutaj moje pytanie, czy ten odczyn mógł być jedynie reakcją toksyczno-zapalną, czy czymś znacznie poważniejszym?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam!

Typowa zmiana w postaci rumienia wędrującego ma formę plamy i szybko powiększa się, ujawniając centralne przejaśnienie. O pewnym rozpoznaniu można mówić, gdy zmiana przekroczy średnicę 5 cm i powiększy się w ciągu kilku dni.

Nie każdy rumień jest związany z ukąszeniem kleszcza, ale też zmiany nie będące rumieniami mogą świadczyć o boreliozie.
Jeżeli nie występują objawy kliniczne (miedzy innymi rumień wędrujący) leczenie nie jest konieczne. Profilaktycznie leki nie są podawane.
Z opisu, który Pani przytoczyła wynika, że rana po  usunięciu kleszcza była dość głęboka (blizna po usunięciu). W takiej sytuacji odczyn zapalny (zaczerwienienie, niewielki ból, obrzęk) wokół miejsca wkłucia był jak najbardziej uzasadniony.
Jeżeli do tej pory nie wystąpiły żadne symptomy chorobowe nie ma większych powodów do niepokoju. Nie każde ukąszenie kleszcza jest równoznaczne z boreliozą z Lyme. W około 10-20% przypadków ugryzienia przez kleszcza zarażonego boreliozą dochodzi do infekcji u ludzi. Ryzyko to zwiększa się gdy kleszcz długo pozostał wszczepiony w skórę (powyżej 24 godzin) oraz gdy do ugryzienia doszło w regionie o zwiększonej zachorowalności na boreliozę.

Pozdrawiam serdecznie!