Czy każdy rumień jest równy ugryzieniu kleszcza i następnie boreliozie?

Witam! Trzy tygodnie temu po spacerze w lesie nad morzem zauważyliśmy u córki kleszcza w pępku. Od razu go wyjęliśmy i praktycznie nie został żaden ślad ani zaczerwienienie. Po ostatnim pobycie za miastem w sobotę wieczorem zauważyliśmy rumień w okolicy kolana. Był typowy jak na większości zdjęć w Internecie, około 4-5 cm. Od razu go oznaczyłem, aby sprawdzić, czy się przemieszcza. W niedzielę przesunął się może 3-4 mm, a w poniedziałek zupełnie zbladł i stał się małą kropką. Żona profilaktycznie poszła do lekarza, a ten powiedział, że nie powinniśmy się martwić. Ja jednak o tym cały czas myślę i mam kilka pytań: 1. Czy każdy rumień to ugryzienie kleszcza - czy rumień (czerwony w środku, biała obwódka i znów czerwony na zewnątrz) może być wywołany ugryzieniem innego niż kleszcz robala? 2. Czy rumień może się pojawić w innym miejscu niż miejsce, z którego wyjęto kleszcza? 3. Jak długo utrzymuje się rumień typowy dla boreliozy - u córki zniknął praktycznie po 48-72 godzinach od pojawienia? 4. Czy powinniśmy profilaktycznie podjąć jakieś działania po zaistniałej sytuacji?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam!
Typowa zmiana w postaci rumienia wędrującego ma formę plamy i szybko powiększa się, ujawniając centralne przejaśnienie. O pewnym rozpoznaniu można mówić, gdy zmiana przekroczy średnicę 5 cm i powiększy się w ciągu kilku dni.
Zmiana typowo występuje w miejscu ukąszenia. Jednak brak informacji o ukąszeniu kleszcza nie ma żadnego znaczenia. Rumień wędrujący pojawia się zwykle w okresie 1-3 tygodni po ukąszeniu (od 3-30 dni) i zazwyczaj samoistnie zanika po okresie 1 miesiąca.
Nie każdy rumień jest związany z ukąszeniem kleszcza, ale też zmiany nie będące rumieniami mogą świadczyć o boreliozie.
Nie należy profilaktycznie podawać leków. Można spróbować wykazać obecność swoistych przeciwciał IgM lub IgG (w zależności od postaci klinicznej) metodą immunoenzymatyczną.
Przeciwciała IgM mogą być wykrywane już w drugim tygodniu po zakażeniu, jednak u większości chorych następuje to kilka tygodni później. U chorych z wczesnym stadium boreliozy (rumień wędrujący) wyniki badań serologicznych są często ujemne i rozpoznanie należy postawić na podstawie obrazu klinicznego. Przeciwciała klasy IgM mogą przetrwać przez wiele lat, niezależnie od skuteczności eliminacji zakażenia.
Pozdrawiam serdecznie!