Wyjęłam dwa kleszcze

Ponad miesiąc temu wyjęłam ze skóry 2 kleszcze. Do chwili obecnej nic mi się nie dzieje, ale wciąż bardzo się martwię, czy nic mi nie będzie.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Do wczesnych objawów boreliozy należy zwykle rumień wędrujący, który pojawia się w miejscu lub w pobliżu miejsca ukąszenia. Zmiana może mieć charakter grudki, następnie plamki z przejaśnieniem w środku. U niektórych osób, pomimo zakażenia boreliozą, rumień nie występuje. Jeżeli obawia się Pani infekcji warto porozmawiać z lekarzem rodzinnym i poprosić o skierowanie na badania krwi - oznaczenie przeciwciał przeciwko krętkowi boreliozy w klasie IgM (świeże zakażenie) lub IgG (przebyte zakażenie).

Pozdrawiam