Czy mogłem mieć rumień wędrujący?

Tydzień temu zobaczyłem na swoim udzie czerwony ślad dość sporych rozmiarów, po 3 dniach udałem się do lekarza, który stwierdził rumień wędrujący( nie widziałem kleszcza, ślad był nie bolący, właściwie gdyby nie to,że często obserwuje ciało to bym nie wiedział, że coś takiego mam). Po 3 dniach antybiotyku ślad całkowicie zniknął. antybiotyk dostałem na 3 tygodnie.Jestem ciekaw czy możliwe jest to,że tak szybko zniknął rumien wędrujący czy była to pomyłka lekarza i mogło to być coś innego.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

po ukąszeniu kleszcza może pojawić się rumień jako reakcja na drobnoustroje wywołujące boreliozę lub reakcja alergiczna, która nie ma nic wspólnego z krętkiem Borrelia. W tym drugim przypadku zmiana wystaje nieco ponad skórę, może być twarda, bolesna lub swędząca i jest zdecydowanie cieplejsza od reszty skóry. Ustępuje samoistnie, a antybiotykoterapia jest zbędna. Rumień wędrujący natomiast trudno pomylić z czymkolwiek innym – jest charakterystyczny tylko dla boreliozy, więc jest mało prawdopodobne, by lekarz błędnie postawił diagnozę. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/rumien-wedrujacy-wyglad-borelioza.

Zazwyczaj rumień wędrujący ma tendencję do utrzymywania się na skórze podczas antybiotykoterapii, niemniej sugerowałabym, by nie przerywał Pan leczenia z uwagi na możliwe powikłania. Warto także skonsultować się z internistą, który zadecyduje o dalszej diagnostyce po zakończonym leczeniu – to jest o badaniach potwierdzających obecność lub przebycie choroby z Lyme. Jeśli jest Pan zainteresowany, to kwestię badań porusza ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/diagnostyka-borelioz.

Więcej o leczeniu boreliozy pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/leczenie-boreliozy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.