Jak postępować przy tym rumieniu po ukąszeniu?

Dzień dobry, 3 dni temu byłem na spacerze w lesie, w bluzie i długich spodniach. Po spacerze wracałem przez łąkę i poczułem ukłucie jakby „końskiej muchy” klępnalem w te miejsce i poszedłem dalej. Wieczorem strasznie mnie swedzialo, zrobiło się to miejsce twarde i ciepłe. Ogólnie częste u mnie po ugryzieniu „końskiej muchy”. Po dwóch dniach zrobił mi się rumień który czasami swędzi, ma około 3cm średnicy i składa się z wielu małych plamek, ma nieregularny kształt. Normalnie dałbym sobie spokój, ale nastraszyli mnie, że to pierwsze oznaki boleriozy. Czy możliwe aby kleszcz wbił się przez spodnie dresowe? Co do zdjęć poglądowych w internecie rumień raczej nie wyglada jak typowy dla ugryzienia kleszcza i „rana”, miejsce ugryzienia nie jest w środku a raczej na boku rumienia. Po 3 dniach czuje się dobrze, czasami tylko delikatnie swędzi to miejsce.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

w Pana przypadku warto udać się do lekarza rodzinnego lub dermatologa, który będzie mógł określić charakter tej zmiany.

Rumień wędrujący to bowiem jeden z wczesnych objawów boreliozy, który pojawia się po ukąszeniu przez kleszcza, chociaż trzeba wziąć pod uwagę, że nie występuje on u wszystkich pacjentów z tą chorobą. Zazwyczaj wygląda jak duże zaczerwienienie skóry o okrągłym lub owalnym kształcie otaczające miejsce ukąszenia. Można go zauważyć w ciągu 2 tygodni od momentu od zakażenia.

Poza taką zmianą skórną borelioza daje również inne objawy. Niepokojącym sygnałem mogą być też takie dolegliwości, jak ból i zawroty głowy, osłabienie organizmu, wahania nastroju czy bóle mięśni oraz stawów. Może być to często mylące dla pacjentów, którzy pierwsze jej objawy błędnie interpretują jako dolegliwości towarzyszące grypie.

W leczeniu boreliozy bardzo ważna jest szybka diagnostyka problemu, dlatego proszę nie odkładać w czasie wizyty u lekarza, tylko jak najszybciej zgłosić się na konsultację.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami opublikowanymi w naszym serwisie:

https://portal.abczdrowie.pl/rumien-wedrujacy-wyglad-borelioza

https://portal.abczdrowie.pl/objawy-boreliozy

Warto też przeczytać, co na podobne tematy sądzą eksperci naszego portalu:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-tzw-rumien-wedrujacy-moze-byc-jedynie-wynikiem-ukaszenia-przez-kleszcza

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-moze-to-byc-rumien-wedrujacy

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-taki-rumien-oznacza-zarazenie-borelioza

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.