Jak postępować po ugryzieniu kleszcza?

Witam, ugryzł mnie kleszcz dwa dni temu . Wydaje mi się że nie miałam go krócej niż 12godzin, był bardzo mały i ledwie zauważalny. Wyrwałam go od razu jednym pociągnięciem, następnie przemylam ranę i miałam mały czerwony ślad teraz on znika i moje pytanie czy to dobrze czy źle ? Ślad ma około 1mm i nic się nie dzieje. Moje pytanie jest takie czy moge mieć bolerioze? Czy mam się martwić ? Czy ślad powinien swędzieć ( mnie nie swędzi) ? Jak długo powinien utrzymywać się ślad po ukąszeniu? Dodam że jestem z województwa śląskiego i najprawdopodobniej złapałam go na trawniku przed blokiem . Miałam kleszcza około 8lat temu i wtedy ślad utrzymywał się dwa miesiące a teraz już jest prawie niewidoczne czy to dobrze czy źle ? Co robić i jak postępować ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

wydaje się, że wszystko jest w porządku i nie ma powodu do obaw – co oczywiste, im mniej dolegliwości związanych z usunięciem kleszcza ze skóry, tym lepiej. To znaczy, że jeżeli ślad nie swędzi, nie puchnie i nie ma czerwonej otoczki, reakcja alergiczna nie wystąpiła. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/ugryzienie-kleszcza-skutki-ugryzienia-leczenie.

Jeśli chodzi o dalsze postępowanie, to proszę obserwować miejsce ukąszenia i jego okolice. W tym momencie nic więcej nie może Pani zrobić. Jeżeli pojawią się jakiekolwiek niepokojące Panią objawy, np. sugerujące grypę bóle mięśni czy uczucie ogólnego rozbicia albo jakiekolwiek inne dolegliwości, wówczas warto skontaktować się z internistą. O objawach boreliozy może Pani przeczytać w naszym materiale: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-boreliozy.

W przeciwnym wypadku proszę zwrócić uwagę, czy nie pojawia się tzw. rumień wędrujący charakterystyczny dla choroby z Lyme, czyli boreliozy. Ma postać biało-czerwonej tarczy strzeleckiej i nie sposób go pomylić z niczym innym – będzie on świadczył o ewidentnym zakażeniu krętkiem Borrelia. Jednak warto wiedzieć, że najwcześniej może się pojawić około 7.-12. dnia od ukąszenia przez pajęczaka. Choć niestety jego brak wcale nie przesądza o braku choroby, to już wystąpienie rumienia kwalifikuje Panią do niezwłocznego podjęcia antybiotykoterapii. Więcej o rumieniu wędrującym tutaj: https://portal.abczdrowie.pl/rumien-po-kleszczu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.