Kiedy mogę mieć pewność, że nie mam choroby odkleszczowej?

Dzień dobry, zostałem dzisiaj ugryziony, po czym została niewielka ranka, przez swojego kota który 2 tygodnie temu został znaleziony z kleszczem. Kleszcz ten niestety przy wyciąganiu został rozwalony i została jego główka w ciele kota. Kot nie ma żadnych oznak chorób odkleszczowych. Kiedy mógłbym być pewnym że nie będę chory na żadną chorobę odkleszczową? A może jest już to pewne po braku objawów u kota?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

raczej nie ma Pan powodu do obaw – według obecnie dostępnej wiedzy i wbrew niektórym niepotwierdzonym hipotezom zakażenie chorobą odkleszczową następuje tylko w wyniku ugryzienia przez samego pajęczaka.

Zatem ani inni ludzie, ani zwierzęta nie przenoszą boreliozy, która jest najczęstszą chorobą odkleszczową. Nie sposób zarazić się od kota także babeszjozą, tularemią czy innymi chorobami przenoszonymi przez kleszcze, które nie występują u ludzi wcale (np. cytauzazoonoza). Więcej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/borelioza-u-zwierzat.

Z kolei nadal niewiele wiemy o innych chorobach przenoszonych przez zwierzęta na ludzi – istnieją doniesienia o możliwości przeniesienia trombocytopenii ze zwierzęcia domowego na człowieka. O tym traktuje nasz artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/kobieta-zarazila-choroba-odkleszczowa-od-swojego-kota.

Proszę jednak pamiętać, że są to rzadkie przypadki, zwłaszcza, że nie każdy kleszcz jest nosicielem niebezpiecznych patogenów.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.