Zapytaj lekarza

7 4 1 , 9 8 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy takie ugryzienie kleszcza w okolicach jądra jest niebezpieczne?

Dzień dobry. Ugryzł mnie kleszcz w jądro. Miał wsadzoną głowę czy coś, niewiem jak mogę to nazwać.Zauważyłem go przed myciem się. Czy z tego powodu grozi mi coś?
MĘŻCZYZNA, 19 LAT 10 miesięcy temu

Morwa biała - idealna dla diabetyków i chorych na nerki

Morwa biała została przywieziona do Polski w latach pięćdziesiątych jako przysmak jedwabników. Jednak dopiero po latach doceniono jej zdrowotne właściwości. Wyciąg z owocu morwy działa przeciwbakteryjnie i odrobacza nasz organizm. A picie ekstraktu z liści morwy osłabia tworzenie się neurotoksycznych związków, które odgrywają znaczącą rolę w powstawaniu choroby Alzheimera. Morwa powoduje ograniczenie wchłaniania cukrów ? zmniejsza więc produkcję tłuszczu i odkładanie się tkanki tłuszczowej. Wyrównuje też poziom cukru we krwi, dlatego jest polecana diabetykom. Owoce morwy mają działanie przeciwgorączkowe i moczopędne. Podobnie jak jeżyny zawierają cukry, witaminy i minerały, dlatego warto je pić przy anemii, przeziębieniach, miażdżycy i chorobach nerek.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

ukąszenie kleszcza jest bardzo powszechne w sezonie wiosenno-letnim. Owad ten to pajęczak, który kąsa w miejscach, w których skóra jest cienka i dobrze ukrwiona – m.in. okolice pachwin i genitaliów. Więcej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/kleszcze-co-warto-wiedziec.

Po ukąszeniu można zaobserwować charakterystyczny, nierzadko nabrzmiały już, odwłok kleszcza, który należy delikatnie złapać np. pęsetą i niezwłocznie usunąć wraz z aparatem gębowym i odnóżami. Nie należy bagatelizować ukąszenia kleszcza. Niektóre z nich są nosicielami groźnych chorób, w tym osławionej boreliozy. Jeśli jest Pan zainteresowany, więcej o chorobie w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/borelioza-charakterystyka-objawy-badania-profilaktyka-leczenie.

Poza boreliozą istnieje szereg innych chorób przenoszonych przez kleszcze – choć są stosunkowo rzadkie, to warto o nich pamiętać. Okres kilku tygodni od momentu ugryzienia przez kleszcza to czas, kiedy należy zachować czujność i bacznie obserwować swoje ciało. Pojawienie się rumienia wędrującego bądź dolegliwości typowych dla grypy może oznaczać infekcję pokleszczową – wówczas należy niezwłocznie zgłosić się do internisty.

Być może przydatny okaże się również ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-boreliozy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.


Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy