Co zrobić z kleszczem u 5-letniego dziecka?

Witam synek 5 lat miał kleszcza na jaderku, usunęłam ale coś jeszcze zostało chyba noga, wygląda jak,, drzazga" próbowałam to rozdrapywać, ale już go tak boli że nie da się tknąć, najlepiej było by to igła wygrzebać, ale nie da sobie tego zrobić, musiał by leżeć nie ruchomo, żeby mu krzywdy nie zrobić ponieważ jest tam bardzo cieniutka skóra. Moje pytanie jest takie czy ta nóżka wyjdzie sama? Teraz w dobie korona wirusa ciężka sprawa dostać się do jakiego kolwiek lekarza

Redakcja abcZdrowie

Witam, prawdopodobnie nie usunęła Pani kleszcza całkowicie – pozostawiając jego odnóże. Niestety bezwzględnie należy je wyjąć, ale rozdrapywanie igłą nie jest dobrym pomysłem, dodatkowo z pewnością jest to dla dziecka bolesne. Proszę niezwłocznie zgłosić się do pediatry. Natomiast wątpliwości odnośnie zagrożenia z powodu nieumiejętnie wyciągniętego kleszcza rozwiewa nasz ekspert – pod tym adresem dostępna jest jego wypowiedź: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czym-grozi-pozostawienie-czesci-kleszcza-w-skorze. Kleszcze są pajęczakami bytującymi na wilgotnych terenach roślinnych – w krzewach, trawach, na łąkach, a czasem nawet na miejskich trawnikach itd. Mogą być nosicielami niebezpiecznych patogenów, wywołujących choroby jak borelioza czy odkleszczowe zapalenie mózgu, dlatego nie wolno bagatelizować ukąszenia kleszcza. Należy usuwać go ze skóry pęsetą lub specjalną płytką (można ją kupić w aptece) przy zachowaniu ostrożności. Warto sprawdzić czy kleszcz został wyjęty w całości – pomoże w tym dokładne obejrzenie kleszcza. Nie należy w żaden sposób pomagać sobie, używając oleju, masła, spirytusu itp. Miejsce po ukąszeniu odkażamy natychmiast po wyjęciu kleszcza, można zastosować wodę utlenioną. Więcej o właściwym usuwaniu kleszcza w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/jak-wyjmowac-kleszcza. W przypadku wystąpienia niepokojących dolegliwości, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, by wdrożyć ewentualną diagnostykę oraz leczenie. W przypadku boreliozy skuteczność leczenia zależy w dużej mierze od tego, jak szybko zareagujemy. Więcej na temat kleszczy i zagrożenia, jakie niosą, w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/ugryzienie-kleszcza-skutki-ugryzienia-leczenie. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.