Ugryzienie dziecka przez dwa kleszcze

Witam.z 3,5 letnim synkiem bylam w lesie i dopiero nastepnego dnia zobaczylam u niego dwa kleszcze jak wyjelam byly martwe a moj syn nie byl szczepiony i martwie sie .czy mam go teraz po ugryzieniu kleszcza zaszczepic!? Czy pierw krwe zbadac czy nie ma boreliozy? Blagam o pomoc.Marta.
ponad rok temu

Witam serdecznie. Niestety na szczepionkę przeciw odkleszczowemu zapaleniu mózgu, w momencie gdy doszło już do ugryzienie, jest za późno. Przez około miesiąc od ugryzienia należy obserwować, czy nie wystąpił obrzęk albo rumień. Jeśli się pojawi należy niezwłocznie udać się do lekarza który wdroży antybiotykoterapię. Również objawy grypopodobne są wskazaniem do wizyty u pediatry. Mogą być bowiem pierwszą oznaką rozwijającego się odkleszczowego zapalenia mózgu.