Czy mogę mieć faktycznie boreliozę?

Przeszło dwa tygodnie temu zauważyłem kleszcza w ciele , ile tam bym tego nie wiem ale ślad już był . Od 4 dni miewam bóle stawów i mięśni , zauważyłem odczucia jak by zakwasy no i gorączkuje lecz jest to dziwne ponieważ i przykład : pierwsza temperatura pokazała 37.3 po godzinie 38 5 a po nie całej godzinie 36.5 a wieczorem 37.5 . Dnia następnego do godz 16 był spokój no a po zmierzeniu pokazało 37.5 . Starałem się nie zbijać gorączki , ślad mam i lekko się powiększa i cztery kropki czerwone , byłem u lekarza i dał skierowanie do dermatologa i wypisał recepte no a również prywatnie zrobiłem badania na przeciwciała po ugryzieniu kleszcza i czekam na wynik

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

Objawy, o których Pan wspomina mogą wskazywać na boreliozę. Objawami choroby są między innymi: gorączka, bóle stawów i mięśni, bóle i zawroty głowy, osłabienie, ból gardła. Jednak jednym z najbardziej charakterystycznych symptomów rozwijającej się boreliozy jest tzw. rumień wędrujący. Jest to zaczerwienie skóry, najczęściej wyglądające jak pierścień lub czerwona plama, które z dnia na dzień się powiększa.

Wspomina Pan, że rozpoczął się proces diagnostyczny – to bardzo istotne. Zachęcamy też, by nie zwlekać i skorzystać z rady lekarza i udać się do wskazanego specjalisty lub lekarza chorób zakaźnych bądź neurologa.

Więcej informacji o kleszczach oraz niebezpiecznej chorobie przez nie przenoszonej, może Pani znaleźć tu:

https://portal.abczdrowie.pl/sposoby-na-kleszcze

https://portal.abczdrowie.pl/kleszcze-co-warto-wiedziec

https://portal.abczdrowie.pl/borelioza-charakterystyka-objawy-badania-profilaktyka-leczenie-kategoria

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.