Czy mogę mieć faktycznie boreliozę w wieku 23 lat?

Dzień dobry, w tym roku miałam tę wątpliwą przyjemność "nakarmienia" krwią dwóch kleszczy, w poprzednim sezonie bylo ich ponad 10. Przechodząc do meritum, około 15 czerwca br. na mojej skórze pojawił się wykwit o średnicy około 6 cm, a dookoła siną obwódka. Od miesiąca natomiast borykam się z bólami stawów, mięśni, niedowładem lewej ręki i innymi objawami. Czekam na wynik testu na boreliozę. Czy mogę spodziewać się wyniku dodatniego?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Nie wspomniała Pani, czy po usunięciu kleszcza otrzymała Pani profilaktycznie antybiotyk. W przypadku zaobserwowania rumienia (a z Pani opisu wynika, że taki właśnie wystąpił) lekarz powinien przepisać Pani właściwą kurację antybiotykiem. Jeżeli nie otrzymała Pani w porę odpowiedniego leczenia, prawdopodobnie mogło dojść do zarażenia krętkami boreliozy.

Po około 6 do 8 tygodni od zakażenia, organizm rozpoczyna wytwarzać przeciwciała IgG, które mogą być obecne przez wiele lat. Prawidłowo, że wykonała Pani badanie przesiewowe, które może wskazać konieczność dalszej diagnostyki oraz rozpoczęcia antybiotykoterapii.

Z racji odległości, trudno jest dokładnie ocenić Pani stan zdrowia, dlatego też zalecamy w momencie otrzymania wyników badań, konsultację z lekarzem internistą lub specjalistą chorób zakaźnych. Lekarz po wnikliwej analizie wyników badań zdecyduje o jak najlepszym postępowaniu, aby zmniejszyć skutki ewentualnego zarażenia boreliozą.

Życzymy Pani dużo zdrowia!

Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/objawy-boreliozy

https://portal.abczdrowie.pl/objawy-boreliozy-jak-je-rozpoznac

https://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-metody-leczenia-po-ugryzieniu-kleszcza

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.