Wczesne wyjęcie kleszcza a borelioza

Witam, niecały tydzień temu znalazłam wieczorem kleszcza na podudziu, jeszcze chudziutki, więc nie zdążył się napić :) Natychmiast został wykręcony, ale bezpośrednio po jego wyjęciu (zaznaczam, że wcześniej skóra - razem z kleszczem była gładka, zero zaczerwień, ani wybrzuszeń) zrobiła mi się zaczerwieniona, wybrzuszona, swędząca plamka (identyczna, jak po ugryzieniu komara) z lekko ciemniejszym środkiem (dokładnie miejscem dziabnięcia).

Biorąc pod uwagę szybkość wystąpienia powyższych objawów, sądzę, że łobuz mógł mi coś wpluć. Z całą pewnością był we mnie krócej niż 24 godziny, sądzę, że nawet krócej niż 12 (niedzielny, popołudniowy spacer po lesie - wieczorna niespodzianka na podudziu). Słyszałam, że aby się bakteria dostała do organizmu, potrzeba troszkę więcej czasu niż tyle, ile był wbity w moją skórę...

Byłam u lekarza pierwszego kontaktu - 6 dni antybiotyk (muszę?), na badanie w poradni chorób zakaźnych mam jeszcze ponad 16 dni (4 dni temu znalazłam kleszcza). Jakie jest prawdopodobieństwo zarażenia boreliozą w moim przypadku? Zaznaczę, że moje ugryzienie się zmniejsza z dnia na dzień, ale cały czas swędzi. Nie występują u mnie żadne inne objawy boreliozy... Z góry dziękuję serdecznie za odpowiedź, pozdrawiam.

Witam!

Nie każde ugryzienie kleszcza wiąże się z zarażeniem boreliozą. Rzeczywiście ryzyko jest największe, gdy kleszcz przebywa w skórze ponad 12-24 godz. To, że był „chudziutki” zwiększa prawdopodobieństwo, że nie był długo w skórze (nie zdążył się napić krwi), więc ryzyko choroby spada.

Ważne jest teraz obserwowanie skóry, czy nie wystąpi rumień wędrujący, a także czy nie pojawią się objawy tzw. grypopodobne (gorączka, bóle mięśni, stawów itd.). Niepokoi mnie tylko to, że Pani napisała, że został wykręcony ze skóry, gdyż kleszcza nie wolno wykręcać, drażnić substancjami typu benzyna, masło itd., musi być w całości usunięty, najlepiej pęsetą.

Miejscowe zaczerwienienie, powstające od razu w miejscu ugryzienia, wynika z podrażnienia skóry, nie jest to rumień wędrujący, który pojawia się po ok.tygodniu od ugryzienia. Wydaje się, że ryzyko choroby nie jest duże w Pani przypadku. Bardzo dobrze, że ma Pani zaplanowane badania, w konsultacji ze specjalistą, pozwolą one wyjaśnić, czy została Pani zarażona boreliozą.