Czy możliwe, że mam objawy boreliozy?

Brak gorączki, lekkie nudności tylko rano, ból i kucie wędrujące w stawach, skurcze mięśni, zmęczone ręce i nogi, lekkie bóle głowy ale nie zawsze. W lipcu ugryzł mnie kleszcz nie miałam żadnych objawów ani rumienia. Bóle zaczęły się po intesywnym świątecznym sprzątaniu czyli po 15 grudnia. Zaczęło się od skurczu dłoni w nocy który mnie wybudził. Potem minęło. Atak kolejny był w wigilię. Zdrętwiała mi cała dłoń. Ból umiejscowiony jest raczej z prawej strony wychodzi spod łopatki na bark, łokieć i nadgarstek albo lędźwie, biodro, kolano i kostka. Nie można dokładnie ocenić w którym miejscu boli. Odczuwam to jako drętwienie i osłabienie. Bolące miejsca nie są spuchnięte, czerwone ani gorące. Nie biorę żadnych leków. We wrześniu brałam antybiotyk na zatoki Amoksiklav i drugi duomox przez 14 dni. Pierwszy przez 10 dni drugi 4. Jakie badania powinnam wykonać? Czy to może być borelioza?
KOBIETA, 42 LAT 4 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

dziękujemy za zaufanie i nadesłane pytanie.

Wymienione przez Panią objawy mogą, ale nie muszą wskazywać na boreliozę. Borelioza to choroba zakaźna wywoływana przez bakterie przenoszone przez kleszcze i objawia się w podobny do opisanego przez Panią sposób. Aby potwierdzić obecność boreliozy, należy wykonać badania krwi metodą ELISA i potwierdzić metodą Western Blot. W tym celu należy zgłosić się do lekarza rodzinnego, który pokieruje panią do odpowiednich specjalistów.

Proszę zapoznać się z poniższymi linkami związanym z tematem pytania:

https://portal.abczdrowie.pl/objawy-boreliozy

https://portal.abczdrowie.pl/kiedy-nie-wykonywac-badan-w-kierunku-boreliozy-lekarze-ostrzegaja-przed-oszustami

https://portal.abczdrowie.pl/zespol-poboreliozowy-leczenie-objawy-i-przyczyny

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.