Czy może powinnam zbadać się w kierunku boreliozy?
od 3 miesięcy mam dolegliwości w postaci parestezji twarzy, czoła i nosa, bez bólu. MRI wyklucza SM, poziom pierwiastków i inne badania są ok. Moje pytanie brzmi, czy powinnam zbadać się w kierunku boreliozy? Miałam kleszcza kilka razy w życiu, co prawda bez rumienia. Nie mam żadnych innych dolegliwści kostno stawowych, czy bóli.

KOBIETA, 45 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Dzień dobry,
Wymienione przez Panią objawy, takie jak parastezje twarzy, czoła i nosa mogą pojawić się z wielu różnych przyczyn, w związku z tym konieczna jest wizyta u neurologa, który zleci Pani kompleksową diagnostykę i na tej podstawie wdroży odpowiednie leczenie. To prawda, że rumień wędrujący jest pierwszym objawem, który wskazuje na możliwość zakażenia organizmu. Trzeba jednak pamiętać, że rumień nie zawsze się pojawia, a nawet połowa osób chorujących na boreliozę nie zauważa u siebie takiej zmiany. Inne charakterystyczne objawy to m.in. gorączka, osłabienie, dreszcze, czy bóle głowy oraz mięśniowo-stawowe.
W związku z tym, aby wykluczyć zakażenie Borrelią warto wykonać test Elisa, który odpowiada za wykrywanie przeciwciał IgM i IgG we krwi lub test Western Blot.
W przypadku wykrycia zarażenia konieczne będzie wprowadzenie antybiotykoterapii. Wczesne wykrycie choroby daje możliwość jej całkowitego wyleczenia.