Czy to może być kleszczowe zapalenie mózgu?

Dzień dobry, Usunęłam jakiś czas temu kleszcza (przypadkiem został zdrapany po ok. 2 dobach od wkłucia) i 6 dni po usunięciu zaczęłam mieć nieciekawe objawy tj. dreszcze, mdłości, stan podgorączkowy, męczliwość i ogromne problemy z pamięcią i skupieniem. Objawy ustąpiły po 5 dniach, jednak nie wszystkie. Od ustąpienia objawów mija obecnie 6 dzień, a ja nadal nie mam zupełnie apetytu, jest mi słabo, mam problemy ze skupieniem i nawet spacer powoduje zmęczenie. Lekarz rodzinny stwierdził że to objawy pocovidowe (covid przeszłam w listopadzie ubiegłego roku) i nic nie poradzi, więc zrobiłam badanie krwi na własną rękę. Liczba limfocytów i monocytów przekracza delikatnie normę. Rozmaz: gran. Pałeczkowate 1%, monocyty 10%. Ob: 4. Czy to mogło/może być kleszczowe zapalenie mózgu?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

w opisanej sytuacji zalecamy ponowny kontakt ze specjalistą. W pierwszej kolejności warto udać się do lekarza medycyny rodzinnej lub internisty. Z pytania wynika, że jakiś czas temu została Pani ugryziona przez kleszcza. W przypadku kleszczowego zapalenia mózgu objawy mogą pojawić się szybko od momentu ukąszenia i w pierwszej fazie mogą przypominać towarzyszące przeziębieniu lub grypie, jak np. gorączka czy ból mięśni.

W tej sytuacji należałoby także zweryfikować, czy te dolegliwości nie są wynikiem boreliozy. W zależności od stopnia zaawansowania może objawiać się na różne sposoby, a jej pierwsze objawy są widoczne już w ciągu 1-2 tygodni od zakażenia. Najbardziej charakterystycznym jest tzw. rumień wędrujący, chociaż trzeba pamiętać, że nie musi on wystąpić u wszystkich pacjentów. Do innych dolegliwości należą m.in.: gorączka, problemy z koncentracją oraz ból mięśni i stawów. Proszę nie zwlekać z wizytą u specjalisty, bowiem w przypadku ewentualnej choroby ważne jest jej wczesne rozpoznanie i podjęcie leczenia.

Więcej na temat kleszczowego zapalenia mózgu, jak również boreliozy może przeczytać Pani w artykułach dostępnych na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/objawy-boreliozy

https://portal.abczdrowie.pl/kleszczowe-zapalenie-opon-mozgowyc

Warto również sprawdzić, jak na pytania dotyczące podobnej tematyki odpowiadają eksperci serwisu:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/po-jakim-czasie-od-ugryzienia-kleszcze-warto-zrobic-badania

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wykrycie-boreliozy-po-ukaszeniu

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-ukaszenie-kleszcza-jest-grozne

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania

diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.