Zapytaj lekarza

7 4 0 , 3 7 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Co powinnam zrobić po ugryzieniu przez kleszcza?

Witam, zauważyłam kleszcza na nodze i jak najszybciej go usunęłam, ale zdążył ugryźć, jednak nie wszedł pod skórę. Został ślad w postaci różowej krostki z czerwoną kropką na środku. Co powinnam zrobić w takiej sytuacji?
KOBIETA, 18 LAT 10 miesięcy temu

Profilaktyka grzybicy

Grzybica to powszechna choroba. Atakuje różne części ciała. Jak można jej zapobiec? Na ten temat wypowiada się ekspert - lek. medycyny estetycznej Agnieszka Bańka-Wrona.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Dzień dobry, Ugryzienia przez kleszcza nigdy nie powinno się bagatelizować, ponieważ może się wiązać z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, powodując np. boreliozę lub kleszczowe zapalenie mózgu. Po ugryzieniu przez kleszcza warto wybrać się do lekarza rodzinnego lub internisty. Przede wszystkim bezpośrednio po wyjęciu kleszcza miejsca ugryzienia nie należy niczym smarować. Przez miesiąc trzeba je natomiast dokładnie obserwować, czy nie pojawia się tzw. rumień wędrujący. Zazwyczaj pokazuje się on po ok. tygodniu od ugryzienia, trzeba jednak pamiętać, że to nie jest regułą i w niektórych przypadkach może nie wystąpić, chociaż doszło do zakażenia. Proszę również zwrócić uwagę na to, czy w tym czasie nie pojawiają się u Pani dodatkowe dolegliwości podobne do tych, które odczuwamy przy grypie lub przeziębieniu. Mogą to być m.in. bóle głowy, podwyższona temperatura, bóle mięśniowo-stawowe i ogólne uczucie rozbicia. W przypadku wystąpienia takich objawów konieczna jest jak najszybsza interwencja lekarza i rozpoczęcie leczenia antybiotykami. Więcej na temat ugryzienia przez kleszcza, możliwych powikłaniach i leczeniu przeczyta Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/ugryzienie-kleszcza-skutki-ugryzienia-leczenie. Warto także zapoznać się z odpowiedziami specjalistów portalu abcZdrowie na ten temat: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ugryzl-mnie-kleszcz-jakie-kroki-podjac, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-zachowac-sie-po-ugryzieniu-kleszcza, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ugryzienie-przez-kleszcza. Przypominamy, że udzielane informacje mają jedynie charakter poglądowy. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy