Czy po ugryzieniu przez kleszcza udać się z dzieckiem do lekarza?

Kleszcz bytował na głowie 2 letniego dziecka przez ok. 2 dni, został prawidłowo wyjęty ale był już bardzo "napity". Moje pytanie brzmi: czy udać się do lekarza jeśli póki co nie ma żadnych odczynów ani niepokojących objawów? Czy w przypadku tak małych dzieci stosuje się prewencyjnie antybiotyk?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

dziękujemy za zadanie pytania. Oczywiście w tej sytuacji warto skonsultować się z lekarzem medycyny rodzinnej. Do czasu wizyty należy obserwować miejsce ukąszenia, w celu sprawdzenia, czy nie pojawił się tzw. rumień wędrujący. Ten charakterystyczny objawy może pojawić się już kilka dni po ukąszeniu przez kleszcza. Przybiera on formę obręczy, która dość szybko się powiększa. W środku tej zmiany znajduje się plamka po wkłuciu kleszcza, a wokół niej zaczynają pojawiać się kolejne okręgi z powiększającą się czerwoną lub różową obręczą.

Decyzja o rozpoznaniu i wdrożeniu ewentualnego leczenia jest podejmowana na podstawie obrazu klinicznego z uwzględnieniem wyników zleconych przez lekarza dodatkowych badań.

Na naszym portalu może Pani przeczytać o sposobach, które mogą uchronić przed kleszczami oraz postępowaniu, gdyby doszło do ukąszenia: https://portal.abczdrowie.pl/sposoby-na-kleszcze

Zachęcamy także do zapoznania się z odpowiedziami specjalistów abcZdrowie na podobne pytania:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-robic-po-ugryzieniu-przez-kleszcza

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/leczenie-po-ugryzieniu-kleszcza

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskie.