Czy istnieje ryzyko boreliozy lub kleszczowego zapalenia mózgu w tym przypadku?

Witam czy istnieje ryzyko boleriozy lub kleszczowego zapalenia mozgu w przypadku kiedy kleszcz wbił mi się do skóry na twarzy. Wyrywając go peseta urwałam go i została mala część glowy reszta kleszcza niefortunnie wpadła mi do ust i ją najprawdopodobniej polknelam bo wyplułam tylko malutki fragmencik czy w takim przypadku polkniecia kleszcza istnieje ryzyko tych chorób?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

ryzyko przeniesienia się odkleszczowych chorób zakaźnych istnieje już po 24 godzinach od wbicia się kleszcza w naszą skórę, nie jest to nawet powiązane z połknięciem kleszcza, także, jeśli kleszcz bytował na Pani więcej niż 24 godziny, to należy liczyć się z tym ryzykiem. Przenoszenie chorób nie odbywa się drogą pokarmową, a jedynie przez krew, poza tym kleszcz, który dostanie się do naszego przełyku, trafia zaraz do żołądka, gdzie zostaje niemalże natychmiast strawiony, a następnie wydalony z innymi resztkami, więc ryzyko zakażenia tą drogą jest praktycznie zerowe.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/grozne-choroby-odkleszczowe

https://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-powiklania-po-kleszczach

https://portal.abczdrowie.pl/zapomnij-o-boreliozie-kleszcze-moga-wyrzadzic-nam-wieksza-krzywde

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.