Czy te plamki mogą być oznaką boreliozy?

Witam. U mojej 2 letniej córki zauważyłam 2 dni temu dwie czerwone plamki na nóżce. Byłam z nią dzisiaj u lekarza pierwszego kontaktu który stwierdził że są to zwyczajne ugryzienia. Jednak te plamki mają obwód 4 cm (moim zdaniem to dużo) i nie wydają mi się ugryzieniem. Pytanie mam takie czy jest możliwość że to rumien wędrujący? Dodam że 3 tygodnie temu dziecko miało zapalenie spojówki i dostało krople torbex. Wszystko zostało poprawnie uleczone po 8 dniach zapalenie spojówki całkowicie ustało. Ale 2 dni później córcia miała duże plamki na policzkach, po wizycie u lekarza stwierdzone zostało że to podrażnienie po antybiotyku wkrapianym w oczko. Na nic zdało się tłumaczenie lekarce że wkrapiany lwk był tylko i wyłącznie w prawe oczko ponieważ to w nim miała zapalenie spojówki. Kolejny raz zostałam odprawiona z kwitkiem że paniku. Jednak obawa ciągle siedzi w mojej głowie czy te plamki mogą być oznaką boleriozy? Mieszkamy na wsi, chociaż nie znalazłam kleszcza u córki (znalazłam go u siebie i u kota który zazwyczaj jest na podwórku).

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Borelioza to choroba zakaźna atakująca wiele narządów i ciężka przy tym do zdiagnozowania. Wywołują ją bakterie z grupy krętków Borrelia burgdorferi. Ukłucie przez kleszcza jest niewyczuwalne i następuje zazwyczaj w takich miejscach, jak: pachy, pachwiny, szyja, pośladki oraz owłosiona skóra głowy. Do zakażenia dochodzi do 48 godzin od ukąszenia kleszcza.

Schorzenie to daje niespecyficzne objawy, które często mogą wskazywać na inne choroby. U części osób (około 70%) może pojawić się rumień wędrujący. Powstaje on w miejscu wkłucia, a następnie rozprzestrzenia się na inne partie ciała. Występuje on tylko we wczesnej fazie boreliozy.

Niestety, brak obecności zmian skórnych nie zawsze wyklucza zakażenia boreliozą. W późniejszej fazie choroby dochodzi do pojawienia się objawów wielonarządowych, jak: uczucie osłabienia, pogorszenie wzroku, bóle głowy, stawów, kości, a także dolegliwości kardiologiczne.

Plamy skórne występujące u Pani córki nie muszą świadczyć o boreliozie, zwłaszcza, że nie była stwierdzona obecność kleszcza. Jednakże, dla pewności zalecamy wykonanie testu serologicznego ELISA w klasie IgG i IgM. Przeciwciała w tej pierwszej klasie osiągają najwyższy poziom we krwi między 4., a 6. tygodniem od zakażenia. Natomiast przeciwciała w klasie IgG są wykrywalne od 6. tygodnia od ukąszenia kleszcza. W przypadku wyniku dodatniego należałoby wykonać test Western blot o dużej swoistości i wrażliwości.

W razie wątpliwości proponujemy konsultację z lekarzem pediatrą, który zdecyduje o diagnostyce i ewentualnym leczeniu.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/objawy-boreliozy

https://parenting.pl/rumien-po-kleszczu

https://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-metody-leczenia-po-ugryzieniu-kleszcza

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.