Borelioza u dzieci a zagrożenie życia

Witam. Mam pytanie: czy borelioza u dzieci może być niebezpieczna? Mój siostrzeniec (lat 4) miał rok temu kleszcza i zaraz po jego usunięciu dostał antybiotyk i mimo to dzisiaj otrzymano wyniki, że ma późną boreliozę, co to oznacza i jak wygląda leczenie? Pytam, bo jestem mocno zaniepokojona również o swoją córkę, która ma niecałe 3 lata i w tym roku miała dwa razy kleszcze, które zostały usunięte przez lekarza, ale nie podawano jej żadnego antybiotyku. Czy powinnam zrobić jej również badania na boreliozę u dzieci?? Zaznaczam, że ani mój siostrzeniec, ani moja córka, nie mieli takich objawów typu rumienia gdzieś na ciele. Będę wdzięczna za odpowiedź co teraz powinnam zrobić. Czy borelioza u dzieci może być niebezpieczna albo wręcz zagrażająca życiu? Jak wygląda leczenie boreliozy u dzieci? Czy jest ryzyko, że moja córka również jest chora? Proszę o odpowiedź.
MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Badania krwi - bilirubina

Sprawdź czym jest bilirubina! Czy masz ją w normie? Jakie są przyczyny jej wysokiego stężenia w organizmie? Dowiedz się szczegółów, ponieważ jej nadmiar może prowadzić do żółtaczki.

Lek. Izabela Brym
60 poziom zaufania

Większość objawów boreliozy ustępuje po zastosowaniu antybiotykoterapii jednak leczenie jest najskuteczniejsze we wczesnym stadium choroby. W stadium późnym może dojść do utrzymywania zmian stawowych, pomimo wyeliminowania zakażenia.

Jeśli chodzi o obawy dotyczące córki, to należy pamiętać, że nie każde ukąszenie kleszcza skutkuje zakażeniem boreliozą. Nawet jeśli kleszcz był nosicielem, to usunięcie go ze skóry przed upływem 6 godzin od ukąszenia, zapobiega wystąpieniu choroby. Jednakże u ok. 15% zakażonych boreliozą nie występuje charakterystyczny dla tej choroby rumień wędrujący, wiec nieobecność zmian skórnych nie wyklucza infekcji. Jeśli Pani obawy utrzymują się, może Pani wykonać u córki badanie miana przeciwciał przeciwko boreliozie.     

Lekarz na Oddziale I wewnętrznym i nefrologii w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym w Warszawie.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty