Czy jestem już wyleczona z boreliozy i mogę starać się o dziecko?

Ukąsił mnie kleszcz i zachorowałam na boreliozę. Leczyłam się, ale zastanawia mnie, czy jestem już zdrowa... Chodzi o to, że chciałabym zostać mamą, ale martwię się, że może jeszcze jestem chora na boreliozę (od dwóch dni jestem zmęczona i bolą mnie mięśnie i stawy) i mogłabym zaszkodzić dziecku...

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Izabela Brym

Witam.

Przede wszystkim proszę nie panikować. Zwykle leczenie stadium wczesnego ograniczonego (czyli tego, jake wystąpiło u Pani) jest skuteczne. Nie widzę powodu, dla którego miało być inaczej w Pani przypadku. Ponowne zakażenie boreliozą jest możliwe, ale do tego konieczne jest ukąszenie kleszcza, a one nie żerują o tej porze roku. Zmęczenie od 2 dni nie musi świadczyć o niczym niezwykłym, a bóle mięśniowo-stawowe są objawem bardzo niecharakterystycznym. Jeśli ma Pani wątpliwości, sugeruję kontakt z Pani lekarzem prowadzącym, ale mocno wątpię w potwierdzenie przewlekania się choroby.