Jakie badania należy wykonać po ukąszeniu kleszcza?

Witam, niestety ugryzł mnie kleszcz. Zgłosiłam sie do dermatologa i otrzymałam od razu antybiotyk Unidox 100 mg przez 5 dni po 2 tabl. i pozostałe 25 dni po 1 tabletce. Pani doktor poleciła zrobić badanie, test (nie wiem jaką metodą, bo nic nie ma na ten temat na skierowaniu) w klasie IgG i na tym koniec. Uważam, że to troche za mało, a gdzie test w klasie IgM???????? Czy na podstawie tylko IgG można stwierdzić, że jestem chora na boreliozę? Prosze o radę, dziękuję i pozdrawiam.
KOBIETA, 51 LAT ponad rok temu

#dziejesienazywo: Czym jest wirus HIV i jaka jest skala jego występowania

Charlie Sheen oficjalnie przyznał, że jest nosicielem wirusa HIV, co ukrywał przez wiele lat. Jak wyglądają statystyki zachorowalności w Polsce i na świecie? Czym jest wirus HIV? Kto znajduje się w grupie ryzyka i w jaki sposób sprawdzić, czy jesteśmy jego nosicielami. Czy każda osoba zakażona wirusem HIV zachoruje na AIDS? Na te i inne pytania odpowiada gość Pauliny Smaszcz-Kurzajewskiej - immunolog dr Paweł Grzesiowski.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Podstawowym badaniem w kierunku boreliozy jest test Elisa na obecność przeciwciał w klasie IgM i IgG. Niestety, nie jest to test swoisty, jego wynik ujemny nie wyklucza boreliozy, a dodatni wymaga potwierdzenia metodą Western blot. Jest to jednak nadal test podstawowy w Polsce. Przeciwciała IgM powstają po min. 3 tygodniach od zakażenia, a IgG po ok. 6 miesiącach. Ważny jest też czas, jaki upłynął od ukąszenia kleszcza do czasu diagnostyki.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy