Dokuczanie dziecka przez koleżanki

Witam.Moja córka ma problem z koleżankami w klasie.Jest bardzo inteligentna ,uczy się średnio bo ma dysleksję ale jest bardzo ambitna.Kiedy była młodsza chodziła własnymi ścieszkami była indywidualistką miała jedną przyjaciółkę Teraz ma 12 lat jej koleżanka wyprowadziła się a dziewczyny z jej klasy ciągle jej dokuczają.A to że zle się ubrała a to że nie taką ocenę dostała.Córka nic im nie mówi bo boi się odrzucenia.Jak mam jej pomóc co jej mówić.Wiem że wychowawcę raczej nie mogę liczyć .

Witam,

zachęcam Panią, mimo negatywnego nastawienia, do kontaktu ze szkołą. Jeśli nie może Pani liczyć na wsparcie wychowawcy, to może warto porozmawiać ze szkolnym pedagogiem? Moim zdaniem to odpowiednia osoba, która może podjąć interwencje w grupie dziewcząt oraz stworzyć okazję do porozmawiania o problemie z ich rodzicami. Dokuczanie jest formą agresji, zwykle niejawnej. Gdy sprawy zaczynają wychodzić na światło dzienne (dorośli zostają poinformowani i mają pewną kontrolę), to często problem jest eliminowany.
Zachęcam także do rozmawiania z córką na temat jej trudności - wspierania jej, pozwalania, by bezpiecznie wyrażała swoje emocje. Warto zachęcać ją, by zaczęła się bronic, stawiać opór koleżankom. Odrzucenie już ją spotkało, więc stracić już nie może, a bierność, niestety, wzmaga agresję rówieśników.

Mgr Ewa Wójcik Psychologia

Witam, porozmawiac z wychowawca, potem z pedagogiem psychologiem a jak nie reaguja to z dyrektorem. Znecaja sie nad Pani biednym dzieckiem i tutaj juz powinien wroczyc ktos dorosly . Jesli to nic nie pomoze warto sie zastanowic czy nie przeniesc dziecko do innej szkoly. Lepiej zadbac o dziecko, nie musi chodzic potem chodzic po psychiatrach i psychologach.
Pozdrawiam i życze powodzenia!