Problemy Pani córki mogą dotyczyć różnych dziedzin. Za te trudności mogą odpowiadać zarówno kwestie związane z wcześniejszymi doświadczeniami wychowawczymi Pani dziecka, jak i te dotyczące stanu medycznego (neurologicznego, psychiatrycznego, endokrynologicznego) Na Pani miejscu udałbym się z córką do lokalnej Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej i dokonał diagnozy problemu. Poradnie tego typu znajdują się w każdej gminie i są darmowe. Alternatywę stanowią też ośrodki prywatne.
Witam Panią. Proszę rozważyć czy aby zachowanie córki nie jest związane z dużą zmianą jaka nastąpiła w jej życiu. Napisała Pani o przeprowadzce do innego kraju. Z pewnością dla dziecka w wieku Pani córki to bardzo duża zmiana. W nowych sytuacjach każdy człowiek (tym bardziej dziecko) może odczuwać niepokój, niepewność. Im bardziej te uczucia narastają tym bardziej może pojawiać się wewnętrzne napięcie, które potrzebuje rozładowania. Agresywne zachowania i "wycie" na zwróconą uwagę mogą wskazywać, że Pani córka boi się. Domyślam się, że z powodu zachowania słyszy od dorosłych uwagi. Może warto z nią porozmawiać o tym jak znosi nową sytuację. Bardzo przydatne będzie też ciepło, zrozumienie i wsparcie. Pozdrawiam Panią
http://piotrantoniak.pl/
Warto głębiej przyjrzeć się, co córka sygnalizuje swoim zachowaniem. Agresja może być sposobem na radzeniem sobie z lękiem i niepokojem, który związany jest z ogromnymi zmianami w życiu i wyzwaniami, jakich doświadcza (nowa szkoła, nowi koledzy, których córka być może nie rozumie, wymagania nauczycieli, nowe normy, być może także Państwo są bardziej zajęci i zdenerwowani zmianami w życiu, a to zwrotnie wpływa na córkę itp). Córka ma naprawdę dużo powodów do stresu i być może nie potrafi sobie z tym poradzić, szczególnie, ze jest jeszcze dzieckiem. Zachęcam do skonsultowania się z psychologiem rodzinnym. Pomoże zrozumieć zachowanie córki, wzmocni Panią w roli rodzica, a także doradzi najlepsze sposoby wspólnego uporania się z trudnościami i wspierania córki w adaptacji do nowego środowiska.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Problemy wychowawcze z 13-letnią córką – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Problemy wychowawcze z 5-letnią córką – odpowiada Mgr Zuzanna Starczewska
- Problemy wychowawcze z córką a jej płaczliwość – odpowiada mgr Julia Firlej
- Jak porozumieć się z córką po rozwodzie z jej ocem? – odpowiada Piotr Bochański
- Problemy wychowawcze u 4-latki – odpowiada Mgr Violetta Ruksza
- Picie alkoholu na wycieczce szkolnej i inne problemy wychowawcze – odpowiada Mgr Barbara Szalacha
- Dlaczego nie mogę dogadać się z dzieckiem? – odpowiada Mgr Renata Dąbrowska-Jagieło
- Problemy wychowawcze z córką – odpowiada Lek. Małgorzata Horbaczewska
- Małżeństwo na odległość i problemy wychowawcze z dziećmi – odpowiada Mgr Agnieszka Chochoł
- Jak dogadać się z dorastającą córką? – odpowiada Mgr Anna Ingarden
artykuły
Pedagog szkolny - kwalifikacje, zadania, dokumentacja
Pedagog szkolny jest osobą, działania której skupi
Poradnia psychologiczna dziecięca i dla dorosłych - kiedy się udać?
Poradnia psychologiczna jest placówką, z pomocy i
Klub samopomocy: nauczyć się żyć między ludźmi
Nawet ktoś zorganizowany i świetnie radzący so