Problemy wychowawcze z córką a jej płaczliwość

Witam, mam problemy wychowawcze z córką, 4 lata. Nie słucha się, rozmawia z wszystkimi, w sensie nie ma to znaczenia czy jest to dziecko czy osoba dorosła, podchodzi do każdego, a nawet przytula, gdy ją wołam udaje że nie słyszy. Cały czas tłumaczę ze tak nie można robić ale nie pomaga... Podchodzą ludzie i mówią mi ze moje dziecko jest bardzo kontaktowe. Wszystko stara się zdobyć płaczem i fakt czasem się to jej udaje. Proszę o radę, co mogę zrobic?

Dzień dobry,
trudno jest skutecznie pomóc bez dokładnego rozeznania sytuacji, rozmowy z Panią i córką. Pierwszym moim skojarzeniem po przeczytaniu Pani pytania są trudności w respektowaniu i trzymaniu granic. Przyczyn takiego stanu może być wiele, nie da się znaleźć źródła nie znając kontekstu rodzinno-środowiskowego. Każde dziecko potrzebuje granic, nie po to aby być grzeczne i zasłużyć sobie na uznanie rodziców, ale by czuć się bezpiecznie i stabilnie. Aby pomóc córce zachęcam do wyrozumiałości, uważności na komunikaty dziecka i rozważnej konsekwencji.
Głównym celem płaczu może być osiągnięcie tego co dziecko chce. Dlatego Pani konsekwencja będzie dla córki sygnałem że jej reakcje są bezskuteczne. Kiedy dziecko widzi, że w efekcie histerii rodzic ulega to utwierdza się tylko w przekonaniu, że warto w ten sposób się zachowywać.
Jeżeli nie uda się nawiązać porozumienia sugeruję jednak skorzystać z pomocy psychologa specjalizującego się w pracy z dziećmi lub rodziną
pozdrawiam serdecznie i życzę sukcesu

Witam serdecznie, aby precyzyjnie odpowiedzieć na to pytanie, potrzebny byłby dokładny wywiad terapeutyczny, przede wszystkim dotyczący kontekstu poszczególnych sytuacji oraz pojawienia się takiego zachowania. Zachęcam do kontaktu z psychologiem w celu analizy, całych sekwencji zachowań. Myślę, że może Pani być spokojna, nie dzieje się nic zagrażającego, ale zawsze lepiej zastanowić się wspólnie ze specjalistą. Pozdrawiam - M. Janusek