Niestosowanie się do zasad i problemy wychowawcze u 3,5-latka

Witam, mam problem z 3,5 latkiem. Do tej pory nie miałam z nim większych problemów wychowawczych. Od września chodzi do przedszkola,nie zawsze stosuje się do zasad,ale panie jakoś sobie z nim radziły. Jednak od kilku dni jest bardzo niesforny,bije dzieci,zupełnie się nie słucha mimo, że obiecuje,że będzie grzeczny.W domu także robi na złość,śmiejąc się przy tym,zaczął gryźć.Kary,upomnienia nie działają.Nie wiem co może być przyczyną takiego zachowania,w jego życiu nic się nie zmieniło?

Witaj, To jest dziecko i ciągle coś się w nim zmienia :) Bardzo dobrze, że reagujesz. Musisz być cierpliwa, konsekwentna - to dwie najważniejsze cechy.

Jeśli zachciałabyś zasięgnąć fachowej porady przez Internet to zapraszam to skorzystania z mojej oferty. Mogę objaśnić zasady funkcjonowania i zachowania dziecka oraz przekazać kilka cennych porad.

Możesz również poszukać stacjonarnego pedagoga specjalnego (psychopedagoga).

Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego dobrego!
http://blog.psychopedagog.eu
http://facebook.com/gabinetdawidkk/

Terapie i konsultacje on-line.
http://psychopedagog.eu/terapia-online/

Owszem zmieniło się i to bardzo dużo. dziecko chodzi do przedszkola, co jest nową sytuacją wymagającą adaptacji przebiegającej w czasie. Ponadto wiek rozwojowy wskazuje, że zachowania które Pani opisuje nie są niczym odstępującym od normy rozwojowej dla tego wieku.
Polecam raczej zmienić metody wychowawcze, skoro kary i upomnienia nie działają. Synek bardzo się stara być grzeczny, ale jego intensywny rozwój emocjonalny nie jest kompatybilny z tymi staraniami. Taka jest kolej rzeczy. Pani jako dorosła osoba, uformowana psychoemocjonalnie ma więcej do zaoferowania synkowi niż upomnienia, kary i postrzeganie zachowań dziecka jako jedynie problematycznych. Polecam spojrzeć na te wszystkie sytuacje oczami 3,5 latka. Z tego punktu widzenia wszystko wygląda zupełnie inaczej, czasem nawet strasznie (lęki rozwojowe, przeżycia emocjonalne związane z adaptacją rówieśniczą, rozstanie z ukochanymi rodzicami, zbyt wygórowane względem wieku dziecka, wymagania).
Pozdrawiam

Zmiana aktywności psychoruchowej może wynikać ze zmiany diety, czyli tej, która jest przedszkolu.Proponuję badania na nietolerancję pokarmową /laktoza, gluten itp/, refluks, Może też być tak, że w przedszkolu jest za dużo bodźców, które dziecko rozpraszają, stąd też ataki z jego strony, jako samoobrona przed nimi.

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Problemy wychowawcze zawsze towarzyszą rodzicom. To jest proces i wcale nie musi być specjalnie z niczym zeiązany. Dziecko szuka możliwości przekroczenia granic i być może zaczęło mu się to udawać stad ta walka. Trzeba jasno określić zasady i konsekwencje pewnych działań. Konsekwencje powiązane w logiczny sposób z tym co się dzieje: nie potrafi zachować sie w grupie to czasowo trzeba go odizolować (przesadzić do innego stolika, usadzić w innym miejscu z dała od dzieci, itd). Nie może być absolutnej zgody na przemoc. Gdy gryzie jasno się sprzeciwić. Trzeba tez dużo cierpliwości i spokoju.
Jest wiele technik, których niestety nie da się opisać w liście. Polecam warsztaty dla rodziców.
Pozdrawiam AM