Zachowanie na przekór u 3,5-latka

Mój syn ma 3,5 lat.Martwi mnie jego zachowanie; robi wszystko na przekór,na moje propozycje czegokolwiek odpowiada "nie";w zabawie z innymi dziećmi przeszkadza im; obraża się sam nie wie o co, robi mi na złość, wciąż pokazuje fochy. Czy to taki etap czy może objaw autyzmu? Jak reagować na to? Przyznaję ,że czasami czuję się bezsilna lub tracę cierpliwość.

Witam,
To pewnie taki okres w jego życiu, że jest zbuntowany.
Dzieci często pokazują swoje niezadowolenie, gdy coś im nie pasuje. Być może czuje się odrzucony przez rówieśników. Prosze z nim duzo rozmawiać, ponieważ im więcej dziecko usłyszy od pani, tym więcej zostanie mu informacji i kiedyś ich użyje.
Pozdrawiam

Maluch w tym wieku poznaje swoją indywidualność i lubi ją wyrażać (stąd częste mówienie "nie"). Dopiero tez uczy się radzić sobie z emocjami, często wybucha gdy coś jest "nie po jego myśli" Szczególnie w konfrontacji z rówieśnikami, którzy nie maja tendencji do uległości w zabawach (jak dorośli czy opiekunowie dziecka). Uczy się dopiero relacji społecznych i idących za tym kompromisów. Warto jak najczęściej interpretować synkowi jego zachowanie, mówić , co może czuć, pokazywać akceptowalne rozwiązania i wyraźnie stawiać granice wobec tych nieakceptowalnych form wyrażania emocji (np wobec bicia). Strasznie ważna jest konsekwencja i współpraca wszystkich osób zajmujących się dzieckiem.
Jeśli pomimo zmiany trudności wychowawcze będą się utrzymywać lub nasilać, warto skorzystać z pomocy psychologa dziecięcego lub rodzinnego.

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Dzieci się buntują i to jest nie do uniknięcia. Wyznaczenie granic, zasady i konsekwentne postępowanie w przypadku ich łamania pomoże.
Zapraszam na warsztaty dla rodziców.
Pozdrawiam AM